top of page
Obrázek autoracrunchtime3

1 na 1 ve zhasnuté Maroldovce



Co si budeme nalhávat, koronavirová pandemie zasáhla letos celý sportovní svět plnou silou, český basket z toho nevyjímaje. Pokud by si ale někdo myslel, že se s tím domácí komunita vyznavačů oranžového balonu prostě smíří, sklopí hlavu a bude čekat na lepší časy, nemohl by se mýlit více.


V uplynulých měsících se basket více nehrál, než hrál. To je pravda. Ovšem v nastalém vakuu se objevilo tolik zajímavých projektů jako nikdy dřív. Nebo na ně třeba bylo jen více vidět. Ale na tom vlastně nezáleží. Basketbal v Česku zkrátka žil i když se nepřipisovaly body do tabulek a nevylepšovaly se osobní statistiky.


Nemůžu tady jmenovat všechno. Zaprvé bych bezpochyby něco zapomněl, zadruhé jsem určitě nezaznamenal každý počin. Ale pár příkladů zkusit můžu.


Vemte si třeba na jaře, když to všechno propuklo plnou silou. Po úvodním šoku se český basketbal rychle rozkoukal a přišel s fantastickými věcmi, jako byl projekt #VRATIMSELEPSI, organizačně velmi ambiciózní (a náročný) shootout, ve kterém Luděk Jurečka potvrdil status nejlepšího tuzemského střelce, a pro velký úspěch také 1on1 challenge, ve které si pro změnu Ondra Sehnal vydělal nějaké peníze, které pak může rozumně investovat do nového Playstationu.


Na podzim vedl Jirka Kalemba (většinou) zábavné rozhovory s hráči, trenéry, manažery, rozhodčími v pořadu 4+1.


Český basketbal v pauze změnil svoji tvář, přišel s novou grafikou a novými slogany (včetně oné nešťastné Budoucnosti, co je v koši) a na podzim pak představil nový web, který si všichni fanoušci už zasloužili jako prase drbání.


Zcela mimo oficiální kruhy se pak objevil například Ballcast, vynikající inciativa Dana Fadrného, který vyzpovídává důležité postavy české basketbalové scény. A rozhodně to není odfláknuté. Během dlouhých zimních večerů můžete třeba místo Goťákových koled poslouchat Šobovy tříhodinové pohádky z Číny. Jo, mimochodem teď v sobotu večer (14. listopadu) chystá Dan první živý Ballcast. Všechny palce nahoru!


Pozadu v žádném případě nezůstaly ani jednotlivé kluby, mnohé z nich přišly na sílu sociálních sítí. Objevily se tak různé kvízy, nahlédnutí do domácností jednotlivých hráčů, což byl v mnoha případech jakýsi spin-off Masterchefa (na Výměnu manželek naštěstí nedošlo), exkluzivní rozhovory, v projektu #BODY2SKILLS předváděl Michal Mareš roztodivné tréninkové prvky, s míčem cvičil taky třeba Lamb Autrey, no a pak tady byl Děčín s jeho Stezkami Válečníka, jarním komentováním archivních zápasů a především čerstvým podzimním Studiem Válečník.


Právě Studio Válečník je projekt, který má přesah daleko za hranice Děčína. Jde o to, že uprostřed zhasnuté Maroldovky sedí každou neděli vpodvečer Jakub Bureš, proti němu jedna basketbalová ikona a více než hodinu si povídají. No a povídají si zajímavě. Dokonce tak zajímavě, že by vás to mohlo bavit i když vás Děčín nezajímavá. Nebo dokonce i když vás Děčín vysloveně štve.


"Model "talkshow" nebo povídání o klubu, basketu, a všem možném jsme plánovali už nějaký čas. Korona to jen urychlila a už na jaře jsme Studio jeli, byť to mělo formu komentování starších utkání. Vymysleli jsme to na jedné z jarních porad, kde společný "brainstorming" vedl k realizaci nápadu na komentování starších ligových zápasů. Hlavní cíl byl držet basketbalovou komunitu fanoušků, mládežníků, příznivců a dalších lidí pohromadě alespoň touto formou, když klasické setkávání není možné," řekl CrunchTimu děčínský sportovní manažer Jakub Důra.


Třeba takový Luboš Bartoň má o čem vyprávět a tak s ním za 80 minut projdete celou jeho bohatou kariéru i současné aktivity. Podobný případ je Petr Janouch. Fakt to není jen tlachání o Děčínu. Pusťte si to, nebudete zklamáni.



"Petr Janouch i Luboš Bartoň mají na Děčín dobré vzpomínky, ale rozhovory s nimi dalece přesahují Děčín. Oba tito výjimeční hosté působili spokojeně při vzpomínání i po něm. Proto věřím, že tyto naše rozhovory mají mnohem širší záběr než od Malšovic po Českou Kamenici," pochlubil se Důra.


Venku je také už také díl s Robertem Landou, v neděli dorazí Jakub Houška a Děčín nehodlá s projektem přestat ani teď, když se už může začít hrát liga a času třeba nebude tolik. "Máme v plánu pokračovat se Studiem i při běžící KNBL. Děláme hromadu projektů, některé by vznikly později, některé by bez korony asi nevznikly vůbec. Toto Studio jsme ale plánovali jako věc pro fanoušky a basketbalové příznivce přínosnou, samozřejmě primárně ty naše."



Jak to tak vypadá, nebude se mluvit jen o basketu, ale prostor dostanou i další sporty. "Na další díl jsme dohodnutí s děčínským rodákem, bývalým fotbalovým reprezentantem a hráčem se zkušenostmi mj.z pražské Sparty nebo Rapidu Vídeň Petrem Voříškem. V oslovování budeme pokračovat a věřím, že se povede získat rozmanitou sestavu hostů. Zatím jsou rozhovory dost nadčasové a myslím, že bude radost si je pouštět u za pár let."


Je pravda, že zvuku by se ještě daly malinko vychytat mouchy. S čím nutně musí přijít otázka, proč Děčín tyto rozhovory zatím nenabízí formou podcastu, což je momentálně zřejmě nejoblíbenější forma konzumování audiobsahu, především proto, že je nejpohodlnější. "O převedení záznamů rozhovorů do podoby podcastu uvažujeme v dohledné době, primárně jsme ale chtěli nabídnout tuto formu. Na živé vysílání využíváme facebookový profil A-týmu se slušným dosahem a také tvcom vzhledem ke spolupráci na live přenosech Kooperativa NBL. Zpětně pak dodáváme rozhovory na klubový YouTube kanál. Pro podcast navíc chceme aplikovat další nápady a inspirace ze zahraničí."


Tak to by byl Děčín. Ale vůbec se nemusíte omezovat jen sever Čech. Projeďte si facebooky a instragramy všech týmů KNBL (a klidně i ŽBL) a objevíte spoustu zajímavého obsahu.


A především sledujte ligu. Restart je na programu už dnes, hrají se tři zápasy. Mimo jiné Pardubice - Děčín. No a když jsme u toho, tak od 17:00 začíná vysílat pardubická Beksa TV. V předzápasovém studiu na TVcom budou generální manažeři Martin Marek a Lukáš Houser a s nimi hlavní trenér Golden Talent Dušan Bohunický.


Tak vidíte, je toho spoustu.


My si jen můžeme přát, aby spouštečem dalších projektů nebyla nutnost zaplnit čas v době přerušení soutěže. Už toho bylo až dost. Ovšem česká basketbalová komunita to zatím zvládla parádně.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

תגובות


Post: Blog2_Post
bottom of page