top of page
Obrázek autoracrunchtime3

Co může prozradit zrychlená příprava NBA?



Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale další OSTRÁ sezona NBA startuje už za dva týdny. Abych použil tradiční předvánoční příměr, kterým rodiče už věky zvyšují nadšené očekávání svých ratolestí - ještě se čtrnáctkrát vyspíme a je to tady!


Do té doby je ale potřeba ještě stihnout hodně věcí. Například odehrát celou přípravu. To zní do jisté míry skoro absurdně, ale časy absurdní jsou, tak se nedivme. Zkrácený přípravný blok začne v pátek, potrvá do příštího víkendu a každý tým by v něm měl stihnout zhruba čtyři zápasy.


Bude vůbec možné z tak raketového procesu něco vyvodit a má tedy vůbec smysl ho blíže sledovat? Ale jistěže má! Proč? Protože:


1) ROLE TOMÁŠE SATORANSKÉHO



Nejlepšího českého basketbalistu jsme v soutěžním zápase neviděli už zhruba tři čtvrtě roku, což je poměrně dlouhá abstinenční doba, a to jak pro nás fanoušky, tak pro Tomáše jako hráče. Proto je určitě dobře, že tohle vakuum končí a Saty se vrátí v zápasovém dresu na palubovky.


Jak dlouho na ní stráví a jakou roli na ní bude plnit, to už je ale zapeklitá otázka, jejíž řešení by mohla alespoň trochu poodhalit právě příprava. Bulls mají nový management, nového trenéra a ambice minimálně přeskočit laťku, kterou svými loňskými výsledky - a často bohužel i výkony - nastavili proklatě nízko.


Pro Satyho může být dobrou zprávou, že v draftu Chicago nevybralo žádného z rozehrávačů, přestože se dost spekulovalo i o nejmladším Ballovi. Ten ale zamířil do Hornets a Bulls tak utřeli nos. Jako čeští fanoušci si můžeme říct "díkybohu". Asi neuškodí ani to, že odešel Kris Dunn, ačkoliv ten loni se Satym často fungoval na hřišti naráz, takže z toho bychom nic moc vyvozovat neměli.


Hlavní překážka se tak jmenuje Coby White. Loňský nováček, který dlouho podával rozpačité výkony a všechny "advanced metrics" cupovaly jeho hru na kousky, se před přerušením soutěže rozehrál do úžasné formy, v posledním zápase (o kterém v tu chvíli nikdo nevěděl, že je poslední) dokonce Tomáše nahradil v základní sestavě a měl našlápnuto k tomu, aby v ní až do konce sezony vydržel. Pak se stal covid a Coby měl po prdeli, zdá se ale, že letos začne přesně tam, kde loni skončil. Na pozici jedničky v zahajovací sestavě.


Tlak na to je poměrně velký. Co si budeme nalhávat, Tomáš se loni úplně miláčkem fanoušků Bulls nestal, sezona Chicaga za nic nestála a své osobní výkony si Saty asi taky dovedl představit lepší. A rozhodně si je dovedli představit lepší právě ti, kteří rádi nosí barvy Bulls. Čím dál častěji se tak množily hlasy, aby před Satym dostával příležitost právě Coby White, kterého mnozí vidí jako budoucnost týmu a chtěli minimálně vědět, co dovede. Můžeme se bavit o tom, jestli White je klasická jednička a jak funkční může být jeho spojení se Zachem LaVinem, protože v obraně oba fungují víceméně stejně efektivně jako houpací křesla, ale to je v tuhle chvíli irelevantní. Bulls pravděpodobně nezbyde nic jiného, než to zkusit.


Trochu napovědět může i to, že když se podíváme na sociální sítě Bulls, Satyho tam příliš neuvidíme. Zato Coby je tam furt, stejně jako Zach Lavine a Lauri Markkanen, Může to vypadat úsměvně, ale nepodceňujme tyhle podprahové signály.


V tiskovce před sezonou Tomáš reagoval na to, že trenér Donovan chce dát Cobymu šanci zhruba takhle: "Coby udělal velký pokrok, svoji roli si zasloužil, naše vztahy jsou dobré, jsem připravení mu s čímkoliv pomoci".


To je prohlášení z první kapitoly učebnice osobního PR, kde jsou například i poučky o tom, že máte říct, jak moc se na novou sezonu těšíte a jak skvělý pocit máte z nového trenéra. Což mimochodem Tomáš oboje také udělal ...


Saty je sice podle očekávání krotký ve svých vyjádřeních, ale nepochybuju o tom, že dravý bude v tréninku i v zápasech a o svou roli pořádně zabojuje. A to už v přípravě.


2) TELENOVELA JAMESE HARDENA



Mistr step-step-step-backu, král izolace a pán šestkové čáry kolem sebe v uplynulých týdnech rozpoutal pořádné rušno. Jedna z největších hvězd ligy je - zdá se - na odchodu z Houstonu, ale zatím se zasekl ve dveřích.


Kdyby to bylo jenom na něm, už by byl pravděpodobně jinde. Nejraději zřejmě v Brooklynu, jenže Nets za něj pravděpodobně nebyli schopní nabídnout odpovídající cenu. Rockets si mohou dovolit čekat na onu pověstnou kmotrovskou nabídku, kterou nelze odmítnout. Dá se předpokládat, že by měla obsahovat jinou superstar a k tomu odhadem takové množství draft picků, že by i Sam Presti blednul závistí. Asi nejvíc se špekuluje o Sixers, kteří by pravděpodobně přibalili Bena Simmonse, ale nic se v tomhle směru neděje.


V každém případě Harden je v takové pozici, že se narozdíl od Satyho nemusí řídit nějakou učebnicí osobního PR, což taky nedělá. Přípravné kempy už vesele více než týden běží, včetně toho houstonského, ale Harden se v něm ještě neukázal. Silas k tomu řekl, že "má asi dobrý důvod, který ale musí vysvětit on sám" a že neví o žádné lhůtě, do které by se Harden měl k týmu připojit.


Pokud navzdory přání týmu vůbec nenastoupí do přípravy, pak je to významný signál. Houston si ho zřejmě nebude moci dovolit nechat alespoň na první měsíce sezony do uzávěrky trejdů, ale bude ho muset poslat dál co nejrychleji. Nic dalšího by nedávalo smysl a snižovalo by to jeho cenu.


3) NOVÁČCI



Nic nevystihuje rčení "Hodit ho do vody, aby se naučil plavat" tak dobře, jako letošní situace nováčků v NBA. Draft byl nedávno. Žádná Letní liga, která bývá pro rookies prvním ostrým kontaktem s basketbalem NBA, se nekonala. Žádné přípravné kurzy, nic takového.


Letošní nováčci budou NBA poznávat až v přímé konfrontaci přípravných zápasů s více či méně kompletními týmy nejlepší ligy světa. No a z logiky věci budou dostávat příležitostí dost, protože tak jako oni neměli šanci si zatím basketbal na této úrovni pořádně vyzkoušet, tak ani jejich noví zaměstnavatelé neměli šanci si jejich schopnosti v nejtěžší konkurenci prověřit.


Edwards, Wiseman, Ball, Avdija a všichni tihle kluci, od kterých se často čekají velké věci, tak budou v přípravných zápasech jistě hodně vidět a bude zajímavé sledovat, jak si povedou a co to s nimi udělá.


Sakra, vždyť pravděpodobně uvidíme v akci i LiAngelo Balla v dresu Detroitu!


4) NÁVRATY PO ZRANĚNÍ



Kevin Durant.

John Wall.

DeMarcus Cousins.


Velká jména, která utrpěla těžká zranění. Durant si přetrhl achilovku. Wall s Cousinsem si přetrhli už pravděpodobně každou šlachu a zlomili každou kost v těle. Durant nehrál basket rok a půl, Wall prakticky dva roky, pokud jde o Cousinse, teď tak trochu přemýšlím, proč jsem ho sem vůbec napsal ...


Každopádně bude zajímavé sledovat, v jaké formě se tihle borci vrátí. Od Duranta se čeká, že se opět okamžitě zařadí mezi nejlepší hráče ligy. Ale je historicky dokázáno, že přetržená achilovka negativně ovlivňuje kariéry hráčů. To ale v Brooklynu určitě nechtějí slyšet, protože tam mají ty nejvyšší ambice a všechny jsou postavené právě na Durantovi.


Walla a Cousinse zkusil Houston a buď tam teda milují extrémní riziko, nebo je to signál k tomu, že se Rockets chystají k nějaké dlouhodobé přestavbě, jejíž začátek je poněkud vachrlatý. Nicméně musíme vzít v úvahu, že Cousinse podepsali za pár šušní, navíc pokud se nedostane na finální soupisku pro sezonu, tak mu nemusí platit ani to. Wall sice bere asi bambilion dolarů, ale Rockets se jeho výměnou zbavili další košatého kontraktu v podobě Westbrooka a zpátky s Wallem dostali výběr v prvním kole draftu. Kolem a kolem vzato, možná to z jejich strany byl docela dobrý "high win - low risk" krok.


Už příprava napoví, je ale dobré zdůraznit, že narozdíl od nováčků, budou tihle hráči - zejména pak Durant a Wall - na velmi přísně limitovaných minutách.


5) COVID



Už nejsme v bezpečné bublině Disneylandu, kde existuje jen zábava a smích a vůbec žádné nemoci, takže se musíme připravit na to, že přijde covid. Je to zcela neodvratné, nemalujme si to narůžovo. Koronavirus sezonu NBA ovlivní, řada hráčů bude jistě trávit nějaký čas v karanténě, některým to možná ovlivní výkonnost, dokonce se možná dočkáme nějakých odložených zápasů, ale pokud se vyhneme úplnému přerušení sezony, bude to považováno za výhru.


Před několika dny se testům podrobilo 546 hráčů, pozitivních bylo 48 z nich, což je bezmála devět procent. V pondělí musel své tréninkové centrum kvůli nákaze zavřít Portland. Těchto událostí bude jistě přibývát a je tak nanejvýš pravděpodobné, že už přípravná fáze napoví, jak moc bude tímhle trpět ostrá sezona.


NBA se samozřejmě snaží nebezpečí co nejvíce eliminovat, testování bude pravidelné, rozpis zápasů je udělaný tak, aby se co nejvíce omezilo cestování, všechny další protokoly jsou velmi přísné, ale hráči zkrátka nebudou tentokrát nikde zavření, tudíž je to svým způsobem boj s větrnými mlýny. Ve své podstatě jde hlavně o co největší minimalizaci škod, které jsou ale i tak neodvratné.


6) ÚNAVA



Zatímco existuje dost velká skupina hráčů, která basket hrála naposledy na začátku března, jsou tu také tací, kteří se ještě před necelými dvěma měsíci rvali o titul. Očekávejme proto velmi selektivní přístup k zápasům, pro některé týmy to bude vyžadovat poměrně kreativní práci se sestavou.


Takový LeBron James už dal najevo, že si celou první půlku sezony bude důsledně vybírat, kdy nastoupí a kdy ne. Další ho budou následovat. Rychlý poklus z jedné sezony do druhé jim nedává jinou možnost.


Přípravné zápasy tak pro některé hráče budou jen otravnou záležitostí, kterou budou pravděpodobně z velké části ignorovat. Ale pokud nastoupí, pak bude jistě zajímavé sledovat, jak se s tím popasují. V těch deseti minutách.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page