Ostrý basketbal se v izolaci floridského Disney Worldu sice hraje jen zhruba dva týdny, ale je to překvapivě zábavná podívaná. Zatím se dá říct, že dlouhé několikaměsíční čekání se vyplatilo. Basket vypadá jako basket, zápasy navzdory fyzické nepřítomnosti diváků nepostrádají atmosféru. A to jsme teprve před play-off. Přesto se pouhých 14 dní ukázalo jako dost dlouhá doba na to, aby bublina vyprodukovala několik silných příběhů. Tady je deset z nich, v pořadí čistě náhodném.
1) Phoenix "8-0" Suns
Nejhezčí a zároveň nejsmutnější story uplynulých 14 dní.
Phoenix Suns nebyli v posledních letech zrovna středobodem konverzací o NBA. Důvod je prostý - nebyl to příliš dobrý tým a jeho úhlavní činitelé často činili rozhodnutí, nad kterými zůstával rozum stát. Ani letošní předkoronavirová sezona nevypadala, že by měla vybočit ze zajetých kolejí. Suns patřili mezi tu skupinu týmů, které se zdály býti do Orlanda pozvány jaksi navíc.
Skvadra kolem sympatického trenéra Montyho Williamse ale postupně chytla nebývalý rytmus, využívala s přehledem ležérnějšího přístupu některých papírově silnějších týmů a rázem se - naprostor nečekaně - propracovala mezi kandidáty postupu do play-off.
Vedeni téměř bezchybným Devinem Bookerem se nakonec stali jediným týmem, který v Orlandu neprohrál. Jejich bilance 8-0 je malým zázrakem. Malý zázrak ale v tomto případě na šťastný konec pohádky nestačil. Suns potřebovali v poslední hrací den pomoc od jednoho z dua Milwaukee nebo Brooklyn. A aby to opravdu bolelo, o svou naději přišli v posledním útoku zápasu Brooklyn - Portland, který Caris LeVert zahrál poněkud netakticky a především neúspěšně.
Tým, který vyhrál všechno, co mohl, se tak hned po skončení zápasů musel sbalit a odjet domů. Kruté.
Malým vítězem bubliny a miláčkem všech neutrálních basketbalových fanoušků ale zůstal.
Speciální pochvalu si pak zaslouží správce jejich twitterového účtu, který byl ve své práci jednoznačným a jednohlasným MVP floridské dohrávky.
2) TJ Warren
TJ Warren je menší křídlo Indiany, které před rokem hrálo právě za Suns. Phoenix se ho ale zbavil. Zájem měli Pacers. Nešlo ale o klasický trejd. Suns se spokojili s kompenzací v podobě peněz. Takový přístup si mohou někdy někteří hráči vzít osobně, ale většinou pak nebývají tak kvalitní, aby svoje naštvání transformovali do velkých výkonů na hřišti.
To není případ bublinového Warrena.
Hráč, jehož kariérní průměr se pohybuje okolo 15 bodů, v prvním zápase explodoval k 53 bodům a aby dokázal, že to nebyl jen jeden výjimečný úlet, přidal například 39, 34 nebo 32 bodů.
A jeho výkon proti Washingtonu - 34 bodů, 11 doskoků, 4 asistence, 3 zisky, 4 bloky a 0 ztrát za téměř 40 minut (!) je statisticky tak dobrý, že ho letos žádný jiný hráč zatím nenapodobil.
Zapomněl na to, jak s ním naložili Suns? Samozřejmě že ne. Rýpnul si do nich tweetem: "I´m worth more than cash considerations".
Opravdová lahůdka ale všechny fanoušky teprve čeká. Indiana ve čtvrtfinále konference narazí na Miami. To znamená, že nás čeká souboj Jimmy Butler vs TJ Warren. Když se potkali v sezoně, bylo z toho tohle:
3) Lakers
Lakers šli do bubliny v pozici papírově největšího favorita západu. Jestli to platí i po jejím skončení, to je ale velkou neznámou. Jezeráři doklopýtali k bilanci 3-5. To by třeba ještě nebylo tak zlé, zase tak o moc jim nešlo a první pozici v Západní konferenci udrželi.
Jenže. ESPN přišlo s tím, že ve všech odehraných zápasech bubliny nastoupilo celkem 1800 různých pětičlenných sestav. Nejhorší bilanci ze všech z nich má - základní sestava Lakers. Tedy LeBron, Davis, McGee, Green a Caldwell-Pope. Jsou minus 28 bodů za společných odehraných 41 minut.
Je to malý vzorek, ale je to vztyčený prst. Zatím ne prostředníček, jen ukazováček, ale Lakers mají o čem přemýšlet. Jejich perimetrová sestava je navíc oslabena o Ronda, extrémně zkušeného rozehrávače jehož hra pravidelně v play-off stoupá o několik levelů. a Averyho Bradleyho, jejich nejlepšího perimetrového obránce.
Znamená to tak, že minuty dostanou Dion Waiters a JR Smith. Jejich nasazení do zápasů je basketbalovým ekvivalentem ruské rulety, s tím že v šestiranném zásobníku není náboj jeden, ale jsou tam minimálně čtyři.
Na druhou stranu - Lakers mají Anthony Davise a LeBrona James. Zvlášť ten druhý je kyborg, který se ve vyřazovacích bojích vyloženě rochní.
Lakers to ale nebudou mít tak jednoduché, jak se možná zdálo. V prvním kole je totiž s největší pravděpodobností čeká tenhle borec:
4) Damian Lillard
Portland šel do bubliny z devátého místa, s uzdravenými Nurkičem a Collinsem ale měli jasný cíl - minimálně udržet pozici a získat možnost zahrát si o play-off s Memphisem. Nakonec to pro ně dopadlo ještě o něco lépe, skončili osmí, s Memphisem sice o play-off hrát budou, ale stačí jim vyhrát je jeden zápas, zatímco Grizzlies musí uspět dvakrát.
Ale díky epicky vyrovnanému souboji v Západní konferenci Portlandu až do posledního útoku posledního zápasu hrozilo, že vůbec nepostoupí. Dopadlo to pro ně dobře. Ještě přesněji - dopadlo to pro ně šťastně.
A jak se nakonec ukázalo, potřebovali každou výhru. A k něm potřebovali každý bod Damiana Lillarda. Naštěstí pro ně se tento rozehrávač - i přes některé zádrhele (dostaneme se k nim později) - nedržel zpátky.
V posledních třech zápasech byl jeho střelecký zápis 51, 61 a 42 bodů. Všechno těsné výhry Portlandu.
NBA vyhlásí MVP bubliny. Jak jsem dnes zarozumoval v podcastu ČT Sport, Lillard by tuhle cenu měl získat, protože svůj tým velkými výkony dotáhl do play-off. Michal Bernáth se mnou nesouhlasí, přičemž argumentuje tím, že MVP bubliny je ohraničen těmi osmi zápasy v Orlandu a tam byl nakonec nejlepší Devin Booker z Phoenixu, protože jeho tým neprohrál a on sám neměl žádné výpadky. Je to dobrá poznámka a možná to hlasování nakonec tak jednoznačné nebude. S Michalem souhlasí i Jirka Kalemba. Šimon Sedlařík asi nějaký názor měl, ale my nevíme jaký, protože jsme ho nepustili ke slovu.
Ale abych se vrátil k Lillardovi. Ať už MVP získá nebo ne, myslím, že mu to bude jedno. Jeho cíl je jiný mnohem větší. Aktuálně to je porazit Memphis a pak udělat to co možná nejtěžší LeBronovi a jeho Lakers. Bude to určitě zajímavá série. Portland šanci každopádně má, ačkoliv jim nakonec může uškodit jejich přístup "nejlepší obrana je útok".
Těšme se.
5) Memphis
Mladý tým Grizzlies nakonec k devátému místu a tím pádem k souboji o play-off s Portlandem doslova doklopýtal. V Orlandu vyhrál jen dva zápasy. Vzhledem k úspěšné sezoně před koronavirem to stačilo.
Bylo by špatné přehlížet výborné výkony Ja Moranta, který získá s největší pravděpodobností titul Nováčka roku. Jenže teď přišel o svého parťáka Jarena Jacksona, který si urval meniskus. Grizzlies tak musí vyhrát proti Portlandu dva zápasy za sebou, oslabení a bez formy.
A tak je z toho nakonec hodně rozpačitý postup. Dokonce ani někteří fanoušci Grizzlies neví, jak to celé zpracovat.
6) Luka Doncic
Slovinský jedenadvacetiletý fenomén nepřestává udivovat a basketem baví sebe i všechny okolo. Zápasy Dallasu jsou především díky němu povinností každého basketbalového fanouška a předplatitele League Passu.
Luka málokdy zklame. V bublině jen tak mimochodem přidal tři triple-doubly, včetně úžasného výkonu proti Milwaukee 36-14-19, kde si ve vyrovnaném závěru jen tak mimochodem dovolil i takovouto přihrávku:
V každé jiné situaci by Doncic byl jednoznačným MVP bubliny. Tady to kvůli Lillardovi nebo Bookerovi nevyjde, ale pro Doncice to tím nekončí. Má před sebou Clippers, aktuálně možná největšího favorita titulu. A pokud se Doncicovi v play-off podaří pořešit hradbu Leonard-George-Beverley, což je takové ztělesnění obranářských Avengers, bude to další nevyhnutelný krok k pozici nejlepšího hráče světa.
7) Pelicans
Před rozehráním bubliny existovaly spekulace, že NBA vymyslela takový systém, aby nakonec dostala v prvním kole souboj LeBron vs. Zion. To by byly ratingy ...
Podle výkonů a přístupu k zápasům se ale zdá, že tahle vize nakonec nejvíc vystrašila samotné Pelicans. Jejich basketbal v Orlandu byl příšerný, ze snahy bránit je nikdo nemohl ani podezřívat, Lonzo Ball, který před koronavirem vypadal více než použitelně, teď vypadal, jako když chytil hned tři koronaviry najednou, no a všemi vzývaný Zion buď nehrál vůbec, protože Pelicans k němu přistupují s extrémní opatrností, nebo nebyl příliš platný.
Před bublinou měli Pelicans se Zionem na palubovce net rating +10,4 bodu. Když seděl na lavičce, byl jejich rating minus 3,5 bodu.
Ale v bublině? Se Zionem na hřišti byl net rating Pelikánů MINUS 22,8 bodu!!! Když Zion seděl (což bylo často), jejich rating vystoupal na plus 6,8 bodu.
Zion měl problémy především v obraně, stejně jako celý tým. Navíc se množí nehezké zvěsti o jeho zdraví a někteří odborníci mu v tomto směru nepředpovídají dobrou budoucnost.
Každopádně Pelicans zřejmě dosáhli toho, co chtěli - nepostoupili, mohou jet domů a šetřit Ziona až do Vánoc.
8) Lillard vs. George/Beverley/Skip Bayless
O Lillardovi už jsem psal. A naznačil jsem, že jeho výkony nebyly bez skvrn na kráse. Ta největší přišla v závěru zápasu proti Clippers, kdy nedal dvě šestky a to stálo Portland výhru.
Po utkání se ale strhla přestřelka na twitteru mezi ním a Paulem Georgem a Patrickem Beverleym. Lillard v tomto souboji tnul do živého, když oběma připomněl, že je už v předchozích letech poslal z play-off domů, přičemž v případě George se to stalo loni a bylo to přímo přes něj touto ikonickou střelou ze šatny:
Lillard často na své vyzyvatele na sociálních sítích reaguje, což se stalo i v případě Skipa Baylesse. Tento analytik ze show Undisputed se vyznačuje tím, že zaujímá extrémní postoje, setrvává v ních za každou cenu a veškeré argumenty oponentů ignoruje nebo překrucuje ve svůj prospěch. Někdo by řekl hater. Někdo by řekl kretén.
O Lillardovi prohlásil, že není superhvězda a že nevěří v takzvaný "Dame Time", což je Lillardova přezdívka.
Damian všem odpověděl nejdříve na sítích a pak taky na hřišti. Po zápase s Clippers totiž přišly ty již zmiňované výkony v podobě 51, 61 a 42 bodů.
Asi to nevyjde, ale play-off souboj mezi Portlandem a Clippers by byl předčasnými Vánocemi pro všechny basketbalové fanatiky.
9) NBA vs. COVID 342:0
Obavy a opatrnost jsou stále na místě, ale zatím se zdá že bublina uprostřed koronavirem těžce zasažené Floridy funguje. Při posledním testování prošlo s negativním výsledkem všech 342 hráčů.
Průser samozřejmě je, že covid tohle skóre nemusí vyrovnat. Problémem pro pokračování soutěže by bylo i jen nepatrné snížení náskoku.
Nezbývá než doufat.
10) Boylen OUT
Tohle je z mé strany podvod, protože se to nestalo v bublině. Bulls totiž v žádné bublině nejsou. Byli v té nepočetné skupině týmů tak špatných, že je NBA do Orlanda ani nepozvala, poněvadž by tam k ničemu nebyli. To je taky jeden z hlavních důvodu, proč dneska dostal padáka jejich hlavní trenér Jim Boylen.
Je to krok, o kterém se spekulovalo v podstatě od druhého týdne sezony. Nikdo asi nebude příliš argumentovat, že je to ze strany Bulls nerozumné. Jestli bylo něco nerozumné, tak především to, že to přišlo příliš pozdě.
Zatím je asi brzo spekulovat, jaký vliv bude tento krok mít na pozici Tomáše Satoranského. Důležité bude především, kdo Boylena nahradí. Zatím jsem zaznamenal spekulace o pěti jménech:
Kenny Atkinson
Wes Unseld jr.
Darvin Ham
současný asistent Chris Fleming
Adrian Griffin
Comments