Sezona 2019/2020 bude mít v NBA svého vítěze. Už je to prakticky oficiální. Podělat se to může vždycky, ale kde je vůle, tam je i cesta. A vůle na dohrání sezony je více než dost, což potvrdilo čtvrteční hlasování zástupců všech klubů, které skončilo poměrem 29:1 ve prospěch navrhovaného formátu.
Jediný tým, který hlasoval proti, byl Portland. Ani on to ovšem nedělal proto, že by už nechtěl hrát, jen měl o podobě zbytku sezony trochu jinou představu.
Jak by to mělo v následujících měsících na zámořských palubovkách vypadat se vám pokusím stručně a jednoduše popsat v následujících řádcích.
To nejpodstatnější je, že do hry se vrátí 22 týmů. Ze Západní konference to bude 13 celků, z Východní konference devět. NBA vrací na palubovku všechny týmy, které mají podle historických modelů (to je složitá matematika, není důvod se v tom vrtat hlouběji) ve zbývajících osmi zápasech základní části ještě šanci proklouznout do play-off.
Pravda, v případě Washingtonu a Phoenixu, kteří na osmé místo ztrácí šest výher, jde o možnost opravdu výsostně teoretickou. O něco větší šanci mají Portland, New Orleans, Sacramento a San Antonio, které jsou momentálně také mimo postupové příčky.
Sezona tak skončila pro Minnesotu, Golden State, Cleveland, Atlantu, Detroit, New York, Charlotte a taky Satyho Chicago. Liga se rozumně rozhodla jejich trápení neprodlužovat a odpojila je od přístrojů.
Zbylých 22 týmů se nejprve sejde ve svých domácích halách 30. června. Bude to vyžadovat určitou logistiku, protože například někteří zahraniční hráči odletěli do svých domovin a po návratu do USA musí podstoupit 14denní karanténu. Tudíž by si měli shánět letenky co nejdřív. Domácí tréninkový kemp potrvá jen týden, konkrétně do 7. července.
Pak se všechny týmy přesunou na jedno místo, jímž je podle očekávání Disney World na Floridě. Proč volba padla právě na tuto lokalitu jsme si už vysvětlili dříve. Taky tady bude s největší pravděpodobností potřebná nějaká karanténa, protože floridské zákony to v současné době vyžadují. V Disney Worldu, konkrétně v jeho části zvané ESPN Wide World of Sports Complex, pak bude kompletní sezona dohraná.
Zatím není zcela jasné, jestli budou i nějaké "přípravné" zápasy, ovšem pokud ano, jistě jich nebude mnoho.
Poslední červencový den se začne hrát naostro. Jak už jsem zmínil výše, každý tým odehraje osm zápasů, které se budou počítat k již dosaženým výsledkům před koronavirem. V hracím plánu se bude pokračovat tam, kde se v březnu skončilo. Pokud má tým v rozpisu zápas s jedním z osmi soupeřů, kteří už v sezoně nepokračují, pak se prostě přeskočí na další možné utkání s někým, kdo na Floridě je.
Počítá se s tím, že se denně odehraje pět až sedm zápasů, liga k tomu využije všechny tři dostupné haly v areálu. V dalších stádiích pak bude využívat jen dvě a nakonec, zhruba od finále konferencí, jen jednu. Vše se pochopitelně odehraje bez diváků na tribunách, s možnou výjimkou nějakých rodinných příslušníků.
Až skončí základní část, je na programu novinka. Turnaj o poslední postupové místo do play-off v každé s konferencí. Má to dva háčky. Žádný turnaj to není a hlavně se nemusí vůbec uskutečnit.
Jde o to, že se hrát bude pouze v případě, když mezi osmým a devátým týmem v konferenci nebude po dohrání základní části rozdíl větší než čtyři vítězství. Pokud by byla tato podmínka splněna, pak se tyto dva týmy utkají spolu o postup. Lépe nasazenému mančaftu ovšem stačí vyhrát jen jeden vzájemný zápas, hůře nasazený musí vyhrát utkání dvě. Dá se asi předpokládat, že pravděpodobnější je konání této novinky v Západní konferenci, kde jsou rozdíly menší. Na Východě by musel Washington spoléhat spíše na zázrak. Ty se ale v Disneylandu dějí, takže kdo ví.
Play-off se potom už pojede podle klasického formátu, tady dvě konference, osm týmů, první s osmým (a tak dál), na čtyři vítězné utkání. Hrát se ale bude ve svižnějším tempu, což je logické, protože odpadá jakékoliv létání mezi státy. Celá tahle legrace by měla skončit nejpozději 12. října, kdy je na programu případný sedmý zápas finále. I to se ale může posunout trochu dopředu. Například kdyby se nemusel hrát již zmiňovaný miniturnaj o osmé místo, mohlo by samotné play-off začít o pár dní dříve.
Hlavní problém celého plánu? Koronavirus nikam nezmizel. V týdnu přibylo na Floridě za jeden den i 13.000 případů. NBA samozřejmě plánuje držet celý cirkus pokud možno co nejvíc pod zámkem, ale hráči budou pod nějakými podmínkami moci chodit ven do restaurací nebo na golf. Taky za nimi zřejmě budou smět rodinní příslušníci, takže na nulu riziko nikdo nesníží.
Pokud by se ale koronavirus v téhle "bublině" nakonec objevil, nebude to znamenat automatické přerušení zápasů. Dotyčný člověk bude umístěn do karantény a jede se dál. Testovat se má každý den a dá se tak předpokládat, že pro mnoho týmů bude tahle procedura napínavější než některé zápasy. Vemte si třeba, že by třeba na začátku září byl pozitivní Giannis, ale hrát by se muselo dál. Milwaukee by asi nemělo radost. A to se týká všech. O regulérnosti soutěže by pak asi leckdo diskutovat chtěl.
Už takhle se totiž může stát, že omezeny ve své činnosti budou preventivně některé rizikové osoby. Týkat se to může třeba i sedmdesátníka Popoviche nabo skoro sedmdesátníka D´Antoniho, kteří by například nemuseli mít povoleno koučovat svůj tým při zápasech přímo z lavičky.
Doufejme tedy, že v tomto směru vše proběhne v pořádku.
Tím, že sezona skončí až v říjnu, musí být samozřejmě nutně ovlivněna ta další. NBA totiž například loni začínala právě na konci října. To pochopitelně nebude možné. V tomto směru ještě úplně rozhodnuto není.
Pokud vše půjde dobře, tak si ale od basketu moc neodpočineme. Draft nováčků by se měl uskutečnit 15. října, trh s volnými hráči se otevře o tři dny později. O začátku samotné sezony se pořád špekuluje. Jeden z návrhů hovoří například o začátku tréninkových kempů 10. listopadu a prvních ostrých zápasech 1. prosince. Existuje taky varianta, při níž by se začínalo až okolo Vánoc. I v tomto případě by hráči NBA pak stihli olympiádu v Tokyu, ačkoliv někteří z nich by asi neměli nejsvěžejší nohy.
NBA tohle posunutí sezony může využít jako dobrou příležitost na test, jak by to mohlo fungovat do budoucna. Ono se o podobné změně totiž uvažovalo bez ohledu na koronavirus. Některým totiž vadí, že se NBA dlouho kryje se sezonou NFL, což je ve státech jednička a basketbal tím údajně přichází o peníze. Ale to už je jiné téma. Stejně jako otázka, jak celé to koronavirové šílenství ovlivní příjmy ligy a tím pádem platové stropy.
Teď se můžeme těšit na dohrání jedné z nejzajímavějších sezon v historii ligy vůbec. Bude to jiné, ale mohlo by to být pěkně intenzivní.
Přejme si, ať se to už obejde bez dalších komplikací.
Commenti