top of page
Obrázek autoracrunchtime3

NBA nedávno skončila a už by zase chtěla začít



Je to teprve zhruba 14 dní od doby, kdy Lakers v přísné izolaci floridské bubliny zvedli nad hlavu Larry O´Brien Trophy, svlékli se do půl těla, odpálili drahé doutníky, odzátkovali drahé lahve a oslavili titul v nejpodivnější sezoně, jakou kdy NBA zažila. Všichni čekali, že teď nějaký čas potrvá, než se liga trochu srovná a připraví plány na příští sezonu, která podle původních předpokladů měla začít nejdřív někdy v lednu. Navíc s velkou dávkou nejistoty a otazníků.


Jenže chyba lávky.


Všechno to nakonec může nabrat mnohem rychlejší spád. Nové startovací datum sezony podle nejnovějších informací totiž je už 22. prosince letošního roku. Velká dávka nejistoty a otazníků ovšem zůstává.


V první řadě si musíme uvědomit, že svět se od skončení finále nijak nezměnil, a pokud přece jen nějak, tak spíše k horšímu. Mám na mysli pochopitelně epidemiologickou situaci. Pakliže se hovoří o chystané vakcíně jako o onom pověstném světle na konci tunelu, je to sice hezké, ale ten tunel se určitě nedá projet za dva měsíce.


Nenechte se mýlit masivními televizními kontrakty, liga pořád potřebuje příjmy ze vstupného. Lupeny tvoří několik desítek procent z celkového koláče zisků a hrát dlouhodobě bez lidí v halách je neudržitelné. Prosincový začátek soutěže ale prakticky jinou možnost nepřipouští, protože spousta míst po celých Státech stále tak velká shromáždění lidí - notabene pod střechou v uzavřených prostorách - nepřipouští.



Jenže nehrát vůbec znamená nevydělávat vlastně vůbec nic a míra nejistoty a rizika je v tomhle případě příliš vysoká. Nikdo teď neumí říct, jestli by lidé mohli do hal v lednu, únoru nebo taky vůbec. Ta poslední možnost přitom vůbec není nereálná. Logika za brzkým startem tak je spíš ve stylu "fuck it, we know shit anyway, let´s start this". Začne se v prázdných halách a řešit se to bude v průběhu.


Nikdo ale už nechce zavírat ligu do bubliny. Ta floridská byl sice masivní organizační a epidemiologický úspěch (nula pozitivních testů za čtyři měsíce uprostřed jednoho z nejpostiženějších států USA!), ale jinak to moc k juchání nebylo. Diváci nejenže nemohli do hal, ale oni moc nechtěli ani k televizi. Proti finále Warriors - Raptors o rok dřív spadl letos rating na polovinu a z toho pochopitelně žádný účetní nemůže skákat radostí do stropu.



Hrát to jakoby nic s tisíci kilometry nalítanými po státech sem a tam se to ale taky nedá. Proto je pravděpodobné, že basket do určité míry napodobí baseball. Tedy že dva týmy spolu v několika dnech odehrají více zápasů v jedné hale, čímž budou mít v sezoně všechna vzájemná utkání za sebou. Výrazně by se tím limitovalo cestování a spousta další logistiky, což je nyní žádoucí.


Vše je to samozřejmě podmíněno masivním opakovaným testováním, jež by se možná případně týkalo i nějaké hrstky diváků, kteří by byli do hal vpuštěni. Liga se ale musí připravit na to, co se jí v bublině nestalo - pozitivní testy. V hermeticky uzavřeném areálu se tomu podařilo vyhnout, při vypuštění hráčů do světa to není možné. Prostor pro případné odkládání zápasů není velký, limitně se blíží nule.


Pak je tu ještě problém zvaný "Raptors". Toronto je totiž kanadský tým a koronavirus mimo jiné uzavřel hranice mezi Kanadou a USA. Nejpravděpodobnějším řešením tak je, že by šampioni z roku 2019 našli dočasný azyl v některém z amerických měst. Podobně na to šli například baseballisté Toronta Blues Jays, kteří hráli v Buffalu. V případě Raptorů se mluvilo údajně o Luisville, což ale prý odmítli hráči, kvůli mediální náležitě propíránému případu Breonny Taylor (chcete-li detaily, máte google).


Sezona by podle očekávání měla být kratší, než bývávalo zvykem v lepších časech. Momentálně se hovoří o 70 až 72 dvou zápasech. To je o deset méně než ve standardních sezonách, což ale zase není pokles tak výrazný. NBA by chtěla celou sezonu stihnout odehrát do začátku Olympiády 23. července.



Předpokládejme teď, že se OH budou konat. V takovém případě by sezona NBA byla docela fičák, proto jsem výše psal o minimální prostoru pro odkládání zápasů. Týmy by tak určitě musely hrát dost back-to-back zápasů a celkově by ta nálož byla brutální.


Vezmeme-li do úvahy, že mezi koncem poslední sezony a začátkem té příští by bylo něco málo přes dva měsíce (normálně jsou to čtyři měsíce), tak by s tím někteří hráči mohli mít možná docela problém. Pravděpodobně by nás tak čekala zlatá éra load managementu, tedy spousta zápasů, v nichž by ty největší hvězdy odpočívaly.



Například Danny Green z Lakers dnes v podcastu řekl, že očekává první měsíc soutěže bez LeBrona Jamese. Tomu by se nemohl nikdo divit. Notorický odpočívač Kawhi Leonard by k tomu taky určitě měl co říct. Na druhou stranu takoví Warriors budou v prosinci už devět měsíců bez basketu, plně uzdravení a nadržení na ostrou akci. Startovní čára by proto určitě nebyla pro všechny stejná.


Pro NBA má ale start 22. prosince velkou výhodu v tom, že by dostala basket do televize na Christmas Day, tedy 25. prosince. To je prostor, který je tradičně basketu vyhrazen a přenosy vánočních zápasů jsou z hlediska zadavatelů reklamy velmi lukrativní. No a samozřejmě jde také o jakési zachování statusu. Je tak logické, že NBA o tuhle vánoční výsadu nechce přijít.



Ještě k té Olympiádě - je už teď víceméně jasné, že tam nemůžeme čekat žádný Dream Team. Termínově to vychází tak tak, navíc tu další sezonu 2021/2022 by NBA chtěla začít standardně na konci října, takže si nedovedu představit, že by si tím ti nejlepší hráči chtěli zasekat další léto. O těch, kteří budou v tom nadcházejícím ročníku úspěšní a dovedou své týmy daleko do play-off, samozřejmě mluvit ani nemusíme. Výběr bude spíš podobný tomu z MS, pokud vůbec, a dobře víme, jak tam Amíci dopadli. Znovu je ale potřeba upozornit na to, že ani konání OH není v tuto chvíli vůbec jisté.


Následující scénář v NBA by měl být podle neoficiálních informací následující, pokud se na něm všechny strany shodnou:


- 18. listopadu - draft

- 19. listopadu - otevření trhu s volnými hráči

- 1. prosince - zahájení přípravných kempů

- 22. prosince - start sezony


Už to je ukrutně nestandardní. Preseason by byla hrozně krátká, přípravných zápasů pravděpodobně minimum a třeba jenom ten fakt, že po draftu by nováčci měli jen dva týdny na to, než se připojí ke svým týmům (normálně to bývá více než tři měsíce), je novinka. Celé to období tak může být velmi turbulentní a uvidíme, co to bude znamenat pro případné trejdy a jestli ta celková nejistota nějak ovlivní podepisování dlouhodobých kontraktů.


Jednu jistou oběť by ale nová sezona měla a je to takřka nevyhnutelné - All-star game v Indianě se zřejmě neuskuteční. Nebyl by na ní termínový prostor a taková událost se všemi svými doprovodnými akcemi vyloženě stojí na divácích. Ovšem jejich přítomnost teď nikdo nezaručí.



Na druhou stranu chce NBA po vzoru "bublinové" sezony zachovat jakýsi play-in turnaj, pravděpodobně o finálová postupová místa do play-off. Jeho formát a termín je ale momentálně ve hvězdách.


Obrysy NBA 20/21 se tak pomalu rýsují. Jisté ale pořád není nic. Snad kromě toho, že i ta nadcházející sezona bude velmi nestandardní a budou se v ní měnit po desetiletí zaběhnuté pořádky.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page