V noci na středu začíná v NBA sezona 2019/2020. Mnozí ji označují za potenciálně nejvyrovnanější vůbec. Jistě nás čeká mnoho úžasných zápasů a individuálních výkonů. A třeba na zajímavé momenty nebudeme muset čekat dlouho.
V historii NBA se totiž velké a důležité věci odehrávaly častokrát právě hned v první hrací den.
LA LAKERS - HOUSTON ROCKETS, 30. října 2007
Možná máme všichni zafixováno, že Lakers byli v "období mamby" vždycky skvělý tým. Vážení, je na čase tento mýtus vyvrátit. Do prvního zápasu sezony 2007/2008 celek z Kalifornie postavil vedle své superhvězdy základní sestavu ve složení Luke Walton, Derek Fisher, Kwame Brown a Ronny Turiaf.
S podporou takových figur asi Kobemu skutečně nezbývalo nic jiného než střílet, najíždět a zase střílet. S něčím takovým Kobe nikdy neměl problém, tím spíš, pokud šlo o první ostrý zápas po několika měsících.
Bryant vystřelil z pole 32 střel (zbytek základní sestavy 25 dohromady) a házel 27 šestek (celý zbytek týmu 18). Dal 45 bodů, zaznamenal 8 doskoků, 4 asistence a 4 ztráty.
Lakers 1:36 před koncem prohrávali o 12 bodů, což obyčejně značí hotovou porážku. Tentokrát se lační diváci ale ještě dočkali dramatu. Lakers následující minutu tažení mentalitou mamby na hřišti dominovali a 13 vteřin před koncem vyrovnali.
Houston už neměl timeout a proto musel v tak složité situaci po obdrženém koši rovnou útočit. Možná to byl jeden z důvodů, proč si poslední střelu nevzal ani McGrady, ani Yao Ming, ale mnohem méně nápadný Shane Battier. Jeho trojka necelé tři vteřiny před klaksonem znamenala další twist v tomto absurdním dramatu.
Battierova role tím ale neskončila. Vždy byl známý zejména jako skvělý obránce. Každý v hale i u televizí věděl, že poslední útok Lakers bude zakončovat Bryant. Bylo tudíž pochopitelné, že ho dostane na starost právě Battier.
Shane pak do závěrečného dramatu vnesl trochu evropské strategie. Bryanta fauloval ještě před střelbout, což v NBA rozhodně není běžný postup. Kobe první šestku dal, druhou nahodil, ale Lakers už to bylo prd platné.
LA LAKERS - CHICAGO BULLS a NY KNICKS - BOSTON CELTICS, 25. prosince 2011
Sezoně 2011/2012 předcházela nelehká kolektivní vyjednávání a následná stávka, takže základní část začala netradičně až o Vánocích. A bylo to ve velkém stylu, fanoušci dostali hned dvě epická dramata.
Lakers měli v sestavě Bryanta s Gasolem, Bulls přijeli s čerstvým držitelem ocenění MVP Derrickem Rosem. Tentokrát to byli domácí Lakers, kdo měl v závěru vedení. Do konce bylo 3:40, když vedli o 11 bodů, o minutu a půl později pořád ještě drželi osmibodové vedení.
Chicago ovšem předvedlo jeden z menších vánočních zázraků. Luol Deng dostal od Santa Clause pod stromeček formu, jeho sedm bodů bylo hlavním důvodem, proč Bulls náskok domácích stáhli a Rose je pak necelých pět vteřin před koncem poslal do jednobodového vedení divokým jednorukým jakoby-jumperem z oblasti čáry trestného hodu.
Podobně jako před čtyřmi lety bylo i teď jisté, že poslední útok Lakers si pro sebe vezme Kobe. A jestliže ho tehdy zastavil Battier faulem, tentokrát to byl býčí hrdina Deng chytrou obranou a čistým blokem.
Knicks na začátku sezony vypadali, že mají vlastně docela schopný tým. Přišel k nim Tyson Chandler, jejich dres oblékali Amar´e Stoudemire a Carmelo Anthony. Celtics byli ale pořád východní monstrum, ačkoliv jim v tomhle zápase chyběl Paul Pierce.
Knicks byli na basket v nové sezoně natěšení, protože vedli ve druhé čtvrtině už o 17 bodů. Potom se ale vrátili k tomu, co týmy z New Yorku v dlouhém období bídy předvádí, tedy špatnému basketu, a Boston na začátku poslední části hry vedl dvouciferným rozdílem.
Knicks se ale tentokrát nedali a Melo jim minutu a půl do konce těžkým jumperem mezi dvěma hráči Bostonu věnoval vedení o dva body. Marquis Daniel vyrovnal, ale byl to zase Melo, který dal dvě šestky a Knicks vedli 106:104. Boston měl na poslední útok přes 16 vteřin a ačkoliv z toho vytřískal dokonce dvě střely, ani jedna z nich už nebyla úspěšná.
Rajon Rondo z Bostonu skončil zápas s 31 body, 13 asistencemi, 5 doskoky a 5 zisky. Za domácí dominoval Anthony s 37 body a 8 doskoky.
PHOENIX SUNS - PORTLAND TRAIL BLAZERS, 18. října 2017
Tento zápas se od těch zmíněných výše odlišuje. A to dost výrazně.
První čtvrtinu vyhráli hosté 29:21.
Druhou čtvrtinu vyhráli hosté 31:14.
Třetí čtvtinu vyhráli hosté 38:20.
Čtvrtou čtvrtinu vyhráli hosté 26:21.
Konečný výsledek 76:124, což znamenalo nejvyšší debakl úvodního hracího dne NBA v dějinách.
O čtyři dny později napsal rozehrávač Suns Eric Bledsou slavný a výmluvný tweet:
Uběhlo dalších pár dní a Bledsoe už nebyl hráčem Suns. Phoenix ho vytrejdoval do Bucks, je tam pořád a vzhledem k tomu, jak na tom Milwaukee v současné době je, tak svého tweetování asi nelituje.
UKRADENÝ QUADRUPLE-DOUBLE, 1. listopadu 1996
V historii nejlepší ligy světa jsou jen čtyři hráči, kteří v zápase dosáhli na mytický quadruple-double, tedy dvouciferný zápis ve čtyřech statistických ukazatelích:
Hakeem Olajuwon, David Robinson, Nate Thurmond a Alvin Robertson.
V zahajovací den sezony 96/97 k nim mohl přibýt i Clyde Drexler, hráč Houstonu a člen legendárního barcelonského Dream Teamu.
Rockets hráli proti Kings, vyhráli 96:85, ačkoliv poslední čtvrtinu ztratili o 11 bodů. Samotný výsledek tak zajímavý není.
Drexler ale novou sezonu otevřel v superhrdinském stylu. Zapsal 25 bodů, 10 doskoků, 10 získaných míčů a .... 9 asistencí. Fuck.
Jenže! Drexler - jak zpětně zjistili bystří šťouralové - těch asistencí měl deset. Jen mu jedna z nich nebyla zapsaná. Na videu níže ji můžete vidět v čase 2:26.
To je pech. A o to větší, že o mnoho let dříve v zápase proti Bucks skončil Clyde s 26 body, 11 asistencemi, 10 zisky a ... 9 doskoky. FUCK!
JORDAN TERORIZUJE CLEVELAND, 3. listopadu 1989
Jeden z nejikoničtějších momentů basketbalové historie je znám pod jednoduchým označením "The Shot". Poměrně talentovaný hráč jménem Michael Jordan jím v rozhodujícím pátém zápase prvního kola play-off sezony 88/89 vyřadil Cleveland Cavaliers. Jeho střela v poslední vteřině udělala z jednobodové ztráty jednobodovou výhru.
Podívejte se:
A co čert - a především Cleveland nechtěl - úvod následujícího ročníku měl opepřit znovu souboj mezi Chicagem a Clevelandem. Čekat ovšem nějaké smilování od Michaela Jordana by bylo bláhové. MJ byl pověstný tím, že se v agónii svých soupeřů vyžíval a jejich zoufalství přiživoval. Chtěl jim doslova vyrvat srdce z těla. Když cítil krev, strach a zoufalost, byl nejnebezpečnější.
Cleveland po krutém vyřazení na začátku další sezony pořád ještě zoufalý byl. Což byla voda na Jordanův mlýn.
Bulls první zápas nové sezony vyhráli v prodloužení. Michael Jordan dal 54 bodů při střelbě z pole 61 procent, k tomu přidal 14 doskoků.
Slušný začátek nové sezony.
PHOENIX SUNS - DALLAS MAVERICKS, 1. listopadu 2005
Podobně jako v předchozím případě, také zde se jednalo o opakovaný souboj týmů, kteří na sebe narazili v play-off uplynulé sezony.
Suns a Mavericks mezi sebou měli a mají docela slušnou rivalitu a také tato sezona začala pěkně zostra. Diváci mohli být spokojení, protože dostali hned 2x pět minut basketbalu zdarma v podobě dvou prodloužení.
Pravda, nakonec asi moc spokojení nebyli, jelikož Dallas odjel z Phoenixu s výhrou 111:108. A to přitom osm minut do konce prohrával o 17 bodů! Následovala velká stíhací jízda, které vévodil dvouminutový úsek, v něm Dirk Nowitzki zaznamenal 11 bodů svého týmu v řadě, včetně tří trojek.
V závěru normální hrací doby vyrovnával ze šestek Steve Nash. V prvním prodloužení utekli Mavericks znovu z teritoria smutku díky jumperu Jasona Terryho. To už bylo zřejmě na domácí moc. Ve druhém prodloužení zaznamenali jen sedm bodů a museli hned v úvodu nového ročníku polknout pořádně hořkou prohru.
TRIPLE DOUBLE LARRYHO BIRDA, 25. října 1985
Když už jsem tu zmínil takřka quadruple-double "Kluzáka" Drexlera, pak nemůžu opomenout výkon Larryho Birda v úvodním zápase sezony 85/86 proti Nets. Abyste rozuměli, Larry je můj úplně nejvíc nejoblíbenější hráč. Takže i kdyby nikdy v životě v zahajovací den sezony nehrál, stejně bych našel způsob, jak ho sem protlačit.
On ale naštější hrál a hrál famózně. Proti Nets zaznamenal 21 bodů, 12 doskoků, 10 asistencí a 8 získaných míčů. Jak je vidno, ani on nebyl daleko k legendárnímu zápisu.
Pod čarou vytkněme naprosto nedůležitou poznámku, že navzdory Larryho heroismu Celtics ten zápas prohráli.
DEVASTUJÍCÍ ZRANĚNÍ GORDONA HAYWARDA
Prvním zápasem pro naprostou většinu hráčů sezona začíná. Pro Gordona Haywarda v roce 2017 skončila.
Blyštivá čerstvá posila Celtics za svůj nový tým odehrála přesně pět minut a 15 vteřin, než se stalo tohle:
CURRYHO SHOW, 27. října 2015
Stephen Curry byl v sezoně 2014/2015 MVP.
Dalo by se říct, že s příchodem nadcházejícího ročníku začal tam, kde o pár měsíců dřív skončil.
Curry vstoupil do nové sezony tím, že v první čtvrtině jejího prvního zápasu dal 24 bodů. Celkem 40 v zápase. Warriors porazili Pelicans 111-95 a nadechli se k historické sezoně, v níž získali rekordních 73 vítězství, aby jim ve finále titul vyfoukl LeBron James.
Comments