top of page
  • Obrázek autoracrunchtime3

Odkud vystřelit aneb sleduje NBL trendy NBA?Autor: Jan Russnák (www.janrussnak.cz)


V polovině ledna publikoval iSport.cz článek s názvem "Když matematika kastruje sport: čísla ukazují jen jednu část pravdy". Adam Nenadál v tomto textu představuje českému publiku analýzu Kirka Goldsberryho, který se věnuje prostorovému rozmístění střeleckých pokusů v NBA a trendu, který lze z těchto dat vyčíst. Obrázek níže ilustruje trend vyššího počtu trojkových pokusů na úkor střelby ze střední vzdálenosti mezi současností a NBA před 20 lety. Adam v textu popisuje, že nic není černobílé a analýzy a statistiky mohou být někdy poněkud zavádějící. Na druhou stranu rostoucí počty trojkových pokusů jsou známé snad všem basketbalovým příznivcům.


Zdroj: iSport.cz

Článek lze doporučit k přečtení, nicméně my se spíše podíváme na dění v NBL v právě skončené základní části letošní sezóny 2019/2020 a zkusíme se podívat, co na tento trend říká NBL. Lze vlastně vůbec srovnávat NBL a NBA? Přebírá Evropa basketbalové trendy z NBA? A co data?


Rozměry hřiště, resp. vzdálenost trojkového oblouku je jiná, ale lze předpokládat, že motivací ke střelbě za 3 jsou ony 3 body, takže neřešme, jak daleko je střelec od koše. Asi tušíme, že trendy moderního basketbalu bude spíš opisovat zbytek světa od NBA, než že by američtí trenéři čerpali taktickou inspiraci mimo USA. Všechna čest světlým výjimkám, které alespoň částečně vštěpují svým týmům kolektivnější pojetí hry, popř. jej do jejich týmů přinášejí neameričtí hráči. A jak jsme na tom se statistikami a daty? Data z před 20 let jako Kirk Goldsberry bohužel nemáme. Máme ale data současná, tak pojďme na to.


Odkud se střílelo v základní části NBL 2019/2020


Během 132 utkání základní části NBL bylo dle statistik evidovaných v technických zápisech všech utkání vystřeleno ze hry z pole 17 283 střeleckých pokusů. Tj. v průměru 130,9 střel na zápas. Je to hodně nebo málo? Jak se říká ve fyzice, uvažujme laboratorní podmínky. Utkání trvá 40 minut. Každý tým útočí 20 minut, tj. 1200 sekund. Když jeden útok trvá 24 sekund, je to za utkání 50 útoků pro jeden tým. Většinou se útočí rychleji, protiútoky sice kompenzují ztráty, ale zpravidla se „tahá“ čas až ke konci, takže by to číslo mělo být o něco vyšší než 100 střel na utkání. Utkání s prodlouženími pak přirozeně zvyšují celkový průměr. Loni to bylo 17 653 střel, tj. 133,7 pokusů o skórování na utkání. Následující obrázek lokalizuje všech 17 283 vystřelených míčů ke koši za letošní základní část, tak jak byly zaznamenány ve zmíněných technických zápisech. Tečky daleko od koše by měly být pravděpodobně dalekonosné pokusy o koše s klaksonem.Budeme-li tuto změť filtrovat jednotlivými týmy, můžeme ze zjištěných hodnot i obrázků leccos vyvozovat. Hodnoty v tabulce naznačují, kdo to hraje stylem ‚Run and Gun‘ a kdo dává přednost asi spíše postupnému útoku. Ano, je pravda, že usuzovat pouze z počtu střel může být zavádějící. Třeba zkouší Kolín ‚Run and Gun‘, ale vychází jim z toho ‚Run and Turnover‘. Na druhou stranu vystřelit nebo nevystřelit desetkrát v jednom utkání už je poměrně výrazný rozdíl. Vystřelit nebo nevystřelit 250 pokusů za základní část už se musí v celkovém skóre projevit.Následující obrázek pak ukazuje střely jednotlivých týmů v rámci útočné poloviny, zanedbatelné množství pokusů o dalekonosné buzzer beatery ponechme tentokrát stranou. Ne, že by ze žlutých teček byly jasně patrné pokyny jednotlivých trenérů, ale určité rozdíly zde viditelné jsou.Vrátíme-li se k našemu srovnání s NBA, podívejme se na obrázku níže také na 200 nejoblíbenějších střeleckých pozic v dosavadní části letošní sezóny. Zajímavostí může být rozdíl pod košem, kdy v NBA se střílí spíše zepředu, zatímco v NBL z boku. Jinak je ale dominance podkošových střel a trojkových pokusů v NBL na úkor střední vzdálenosti zjevná stejně jako v NBA.To byl tedy na úvod první vhled do rozmístění střeleckých pokusů v základní části NBL 2019/2020. V další části se od pokusů o skórování posuneme k úspěšnosti střelby.


Poznámka na závěr: spolehlivost podobných analýz a vizualizací je přímo závislá na pečlivosti a přesnosti, s jakou zapisovatelé v celé NBL editují online technické zápisy.


Text, analýza, grafika: Jan Russnák


Zdroj:

FIBA LiveStats, např. https://www.fibalivestats.com/u/CBFFE/1366731/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page