V sobotu začíná nejlepší část basketbalové sezony. Tedy pokud neopovrhujete NBA, protože se tam hodně sóluje, zápasy trvají dvě a půl hodiny, lidi tam chodí jenom žrát popcorn, mají divná pravidla, všichni dělají kroky, bla bla bla ... a další podobné kecy (ačkoliv všichni opravdu dělají kroky). Jestli si dovedete zámořský basket užít, začínají pro vás v sobotu dva měsíce výborné zábavy, zarudlých očí a litrů kafe.
BTW, vůbec není nutné vstávat na NBA v noci, sám jsem to neudělal už několik let. Chce to jen NBA League Pass a druhý den hodně sebekázně, pokud vám vadí sledovat ze záznamu zápasy, jejichž výsledky dopředu znáte. To mě vadí a zároveň mě vadí noční vstávání. Proto mám na všech zpravodajských serverech, kde to jde, zablokované zobrazování sportu, na ČT24 přesně vím, kdy začínají bloky sportovních zpráv (abych přepnul nebo vypnul zvuk), v telefonu mám vyplé veškeré sportovní notifikace a teď to nejdůležitější - nelezu do konce sledování zápasů na sociální sítě, protože tím bych to celé poslal do řitě. Tenhle detox funguje perfektně (pokud se nepohybujete přímo v basketbalovém prostředí nebo mezi stejnými nadšenci), protože všechno ostatní nesportovní dění ve světě pochopitelně sledovat zvládnu, jelikož musím. Dokonce jsem se naučil ze sportu vyfiltrovat všechno ostatní, jen basket ignorovat. Ale to už je vyšší dívčí :-)
A teď si vemte, že kolikrát není možné kvůli jiným povinnostem a zájmům (myslím, že se tomu říká reálný život) na ten basket koukat hned po ránu. Někdy to musí vydržet do večera, nebo - nedejbože - třeba až do druhého dne. I to se dá. Ale má to zase ohromné výhody - můžete přeskakovat všechny time-outy, poločas, dokonce i prostoje ve hře. Najednou ten zápas nemá skoro tři hodiny, ale třeba jen 40 minut. A často se nic nestane, když zejména v prvním poločase přeskáčete celé herní úseky, případně rovnou celý poločas. Nic důležitého vám neuteče.
Prostě platí, jaký si to uděláš, takový to máš.
To jsem hodně odbočil a teď už k tomu play-off.
VÝCHODNÍ KONFERENCE:
MILWAUKEE BUCKS (60-22) - DETROIT PISTONS (41-41)
Letošní vzájemná bilance 4-0.
Máme tu nejlepší tým letošní sezony proti Pístům, které se dostaly do play off na poslední chvíli. Bucks jsou čtvrtí v NBA v ofenzivním ratingu (Detroit 21.), první v defenzivním ratingu (Detroit 11.), první v Net ratingu (Detroit 17.), v podstatě nad Detroitem jasně dominují v každém zásadním statistickém ukazateli. A navíc letos vyhráli všechny čtyři vzájemné zápasy.
Detroit má na marodce Griffina, ale předpokládá se, že do prvního zápasu už naskočí. Stejně tak to je v případě Mirotiče a Snella na straně Milwaukee. Začátek play off určitě prošvihnou Brogdon, Pau Gasol a až do června bude out DiVicenzo, ale pro Bucks je z těhle týpků opravdu důležitý jen Brogdon a i s jeho absencí se zvládli už vypořádat.
Zatímco Detroit v podstatě kompletně stojí a padá s trojicí Griffin-Drummond-Jackson, Bucks mají daleko víc možností, navíc ten jejich spacing a flexibilita je v letošní sezoně neuvěřitelná. V útoku může za tři vystřelit každý (nakonec je nejlepší riskovat volného Giannise) a v obraně stojíte proti výbornému obránci v podobě Bledsoa, rim-protectorovi střihu Lopeze a Giannisovi, který může bránit každou z pěti pozic a z pravé strany hřiště na levou se dostane zhruba na dva kroky.
Hodně štěstí, jste-li Detroit.
TIP: 4:0
BOSTON CELTICS (49-33) - INDIANA PACERS (48-34)
Letošní vzájemná bilance 3-1.
Tady už to bude zajímavější, ačkoliv v play-off hraje nemalou roli zkušenost a té bych věřil i v tomto případě.
Každopádně pro Celtics, kteří si mysleli na vítězství Východu, byla dlouhodobá část jedno velké zklamání. Naopak Pacers musí být spokojeni a to zejména poté, co přišli do konce sezony o hlavní hvězdu Oladipa.
Pacers by se měli snažit tuhle sérii ovládnout obranou, v níž mají letos trochu lepší ukazatele, ale statisticky je to dost vyrovnané, z toho nic nevykoukáme. Boston přišel o Smarta, což je podstatná ztráta hlavně právě na obranné polovině hřiště.
Tady rozhodnou zkušenosti, kterých má Boston tuny. Play off v konečném důsledku ovládají velké osobnosti a ty jsou na soupisce Bostonu. Pacers se sestavou Young-Bogdanovic-Turner-Joseph-Matthews sází na týmový basketbal a klobouk dolů před nimi, jak se jim to povedlo, ale tady při zúžené rotaci je potřeba někoho, kdo to na sebe vezme. Boston má Irvinga, který to na sebe už v play off několikrát vzal docela slušně, mají Horforda, Tatuma, Haywarda, dokonce i ten Rozier už prokázal, že zvládá velké zápasy.
TIP: 4:1
PHILADELPHIA 76ERS (51-31) - BROOKLYN NETS (42-40)
Letošní vzájemná bilace 2-2.
Nets jsou ohromně zábavný tým. Na papíře ta jejich sestava nevypadá nijak extra, ale na hřišti je vidět, jak se basketem baví. Problém ale je, že to, co stačí v základní části, je na play off málo. To je úplně jiná soutěž.
Philly je pochopitelně tým, který má super kvalitní základní sestavu, s lavičkou jde ale kvalita podstatně dolů. To se ale ve vyřazovacích bojích, kde se rotace tenčí tak jako tak, stejně výrazně maže.
Klíč k téhle sérii vidím v tom, že Nets nemají Embiida. Joel je hráč, kterého můžeme nazvat dominantním. A nemůžu si pomoc - pokud proti němu postavíte Jarreta Allena, tak pánbů s vámi. Allen je skákavá vytáhlá guma, které ale proti Embiidovi chybí kila. V útoku potom dovede zakončit víceméně jen to, co mu někdo strčí až pod koš, má taky trochu volšový ruce a občas nechytí balon. Co hůř - Embiid dovede střílet za tři a Allen za ním musí ven. To nechává dost nechráněnou bednu, čehož může s klidem využít kdokoliv z trojice Harris - Butler - Simmons. A to ještě někde kolem clon obíhá J.J.Reddick a jest záhodno, aby o tom obrana celou dobu věděla.
Embiid letos ve vzájemných zápasech prot Allenovi zaznamenal 16, 32, 33 a 39 bodů. Allen 15, 17, 8 a 4 body. Na doskoky je to 54-29. Na bloky 5-2.
Za předpokladu, že Embiid nebude mít víc absencí, beru jasně Sixers.
TIP: 4:1
TORONTO RAPTORS (58-24) - ORLANDO MAGIC (42-40)
Letošní vzájemná bilance 2-2.
Letos se ukáže, jestli se Raptors bojí play off, nebo se vždycky báli jenom LeBrona. Magic vyvařili z minima maximum, ale nejsem si jistý, jestli proti Raptors bude dominantní Vučevič stačit.
Tady opět narážíme na kvalitu a zkušenosti. Magic byli ve vyřazovacích bojích naposledy v sezoně 2011/2012, tedy před sedmi lety. Jejich poslední postup do druhého kola je starý devět let. Navíc jejich rotace je extrémně omezená, ačkoliv Terence Ross může být naprosto vážně brán za jednoho z kandidátů na střídajícího hráče roku. Pokud ale chcete myslet na úspěch v play-off, není dobře, když velkou měrou spoléháte na hráče typu Isaac, Iwundu nebo MCW.
Proti vám stojí bývalý Finals MVP Kawhi, letošní MIP Siakam, ultrazkušený Gasol, all-star Lowry a šampion NBA Green.
Sport je sice nevyzpytatelný, ale někdy ty předpovědi postupujících nejsou nutně raketové inženýrství.
TIP: 4:1
ZÁPADNÍ KONFERENCE
GOLDEN STATE WARRIORS (57-25) - LA CLIPPERS (48-34)
Letošní vzájemná bilance 3-1.
Maximální respekt Clippers, kteří zvládli postup do play-off s přehledem uhájit bez jediné hvězdy. Jejich hlavními oporami jsou trenér a dva střídající hráči. Jsou mi moc sympatičtí, ale nebudu to prodlužovat.
TIP: 4:0 (ale chci se plést, protože GSW je škodná)
HOUSTON ROCKETS (53-29) - UTAH JAZZ (50-32)
Letošní vzájemná bilance 2-2.
Tohle je pochopitelně souboj stylů. Rockets, jakožto naprosto bezskrupolózní smažiči trojek, jejichž analytické oddělení trestá každý pokus o dlouhou dvojku useknutím prstu, jsou druzí v ofenzivním ratingu (Utah 15.). Jazz jsou naopak druzí v ofenzivním ratingu (Rockets 18.).
Série to může být zajímavá, ale všechno ukazuje na Rockets. Jednak je tu pochopitelně výhoda domácího prostředí. Pak tu máme historii loňského play off, které prakticky v totožných sestavách vyhrál Houston 4-1. A mimo jiné zvládl vyhrát i oba zápasy v Utahu. Navíc, extrémně kvalitní útok v mých představách vždy porazí kvalitní obranu, která na druhé straně není adekvátně podpořena nadprůměrně dobrým útokem (pokud jste tuto hlubokou myšlenku nepochopili, nic si z toho nedělejte).
A pak je tu James Harden (i s vědomím, že má historicky vůči vyřazovacím bojům určité resty).
TIP: 4:2
PORTLAND TRAIL BLAZERS - OKLAHOMA CITY THUNDER
Letošní vzájemná bilance 0-4.
Portland se tak moc snažil, aby nehrál s Oklamohou, až zasáhli basketbaloví bozi a hraje s Oklahomou. Dobře mu tak. Oni samozřejmě dobře věděli, proč zrovna Westbrooka, George a ten zbytek nechtěli za soupeře. Když už nic jiného, stačí se podívat na jejich letošní vzájemnou bilanci.
Je to trochu jako v letošní české lize - skončíte třetí na megasilném západě a za "odměnu" dostanete do prvního kola OKC. V Česku Děčín dostal za "odměnu" do prvního kola Opavu. Život je vtipnej.
Portland přišel o Nurkiče. Jeho další volbou na pivotu je Kanter. To je relativně OK v útoku, ale Enes je úplně mínusový hráč v obraně. Jak naložit s Kanterem už svého času shrnul Billy Donovan.
A ještě nesmíme opomenout, že tohle je souboj mezi Westbrookem a Lillardem. Chlapci se opravdu nemají rádi.
TIP: 2:4
DENVER NUGGETS (54-28) - SAN ANTONIO SPURS (48-34)
Letošní vzájemná bilance 2-2
Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti. Zkušenosti.
Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich. Popovich.
Kdo to na sebe v Denveru vezme, když se to bude bortit? Not ready yet.
Jediné opravdové překvapení prvního kola. Volím midrange masters.
TIP: 2:4
Comments