top of page
Obrázek autoracrunchtime3

Studio Basketbal KNBL - velká pochvala s malými výhradami



"Desátého listopadu 2018. To je datum, které se možná výrazně v rámci mediálního pokrývání českého basketbalu zapíše do nějaké basketbalové kroniky."


Takto doslova to řekl moderátor Studia Basketbal Jirka Kalemba na začátku sobotního vysílání. Jakkoliv přehnaně vzletně to může znít, něco pravdy na tom přece jen je. I přes velkou spoustu porodních problémů především technického charakteru je Studio Basketbal jednoznačně krok správným směrem, důležitý počin na poli basketbalového vysílání a my můžeme jenom doufat, že nevyšumí do ztracena.


Budeme tady především chválit.


Sice to stále zní poněkud neuvěřitelně, ale česká KNBL je liga účastníka Mistrovství světa. A jako taková si v roce 2018 zaslouží odpovídající mediální pokrytí. V případě České televize jsou totiž basketbaloví fanoušci postaveni před nelehký úkol vypátrat, kdy a zda vůbec se nějaký přenos do veřejnoprávního prostoru dostane. Z basketbalu je v případě ČT jakýsi občasník, jehož nasazení do vysílání je zcela nepravidelné, výběr utkání často obtížně pochopitelný a absolutně nehrozí, že by si člověk lačný basketbalu na KNBL vytvořil skrze televizi nějaký návyk.


Já vlastně nevím, proč mám zafixováno, že v neděli dopoledne po desáté hodině šla na ČT Sport házená (přímý přenos) a pondělí večer nezřídka volejbal (taky živě). V případě basketu nic takového zafixováno nemám. A nebudu sám. Což je chyba. Pokud se nepletu, ČT už nevysílá ani Timeout, což byl svého času pořad, který basketbalu dával aspoň nějaký pravidelný - i když malý - prostor. Byl jsem za to rád i přesto, že ve stejném pořadu dostával minuty i ten-sport-jehož-jméno-se-tady-nevyslovuje.


Jen pro představu - ČT letos zařadila přenos z ligy 3. října, 13. října, 31. října, další je naplánovaný na 12. prosince a pak kolem Vánoc dostaneme nášup v podobě zápasů 22. prosince a 29. prosince. Vidíte v tom někde nějaký vzorec, podle kterého se dá určit, kdy bude Česká televize vysílat? Nevidíte. Ani já ne.


A proto je sakra důležité každé takové Studio Basketbal. Ta myšlenka je geniálně jednoduchá. Posadit do studia dva lidi, kteří tomu rozumí, umí trochu mluvit a nechat je provázet aktuálním ligovým kolem. Vzhledem k tomu, že tvcom vysílá basket ze všech hal (i když často v kvalitě spíše připomínající legendární digihru Nu, pagadi), nabízí se trochu sarkastická otázka "Proč až teď, pánové?".


Ale což, lepší pozdě, než později. Jirka Kalemba je výborná moderátorská volba. V basketbalu má evidentně přehled, sám ho taky hrával, což nikdy není na škodu. A do role hosta odborníka je momentálně v republice několik adeptů, ale jen dva jsou opravdu top, takový Mareš a Bouček basketbalové scény - Jirkové Zídek a Welsch. Prostě proto, že oba toho v basketu dokázali nejvíc, oba kromě velkých zahraničních soutěží hráli také českou ligu, mají v ní velký přehled a ani jeden z nich se nebojí mluvit.


Obsazení studia bylo zvoleno velmi dobře. Samotné studio by tedy zasloužilo vylepšit. Předpokládám, že oba pánové seděli před nějakou zelenou záclonou, na kterou bylo promítáno něco na způsob kosmické lodi s okny do jednoho z pražských sídlišť. (a pokud to bylo jinak, pak to tak minimálně působilo) Já sám bych preferoval hezké útůlné nedigitální studio, třeba ve stylu někdejšího Grantlandu:



Kalemba na začátku říkal, že by se Studio Basketbal mohlo vyvinout například do podoby NBA on TNT, což není zrovna skromná meta. Ale jak se říká - malý je ten, kdo si klade malé cíle. Uvidíme, materiálu na Welsch-a-fool bychom asi v lize našli dost a pokud by třeba Jirka Šebek každoročně na začátku sezony hrál Who he play for?, mohla by to být i podobná zábava.


Teď k těm technickým mouchám. Řada jich byla vychytána už během vysílání, což je dobře. Například na začátku asi vázla trochu komunikace mezi režií a studiem, občas se do povídání obou pánů ozval nějaký jingle, který naštěstí později utichl. Z opavské haly pak měla kamera na ploše také nejdřív velmi citlivé ruchové mikrofony, takže když se na ní přeplo, člověku to ve sluchátkách trochu poškádlilo ušní bubínky. Taková trochu metoda televizní reklamy, která ma rovněž hladinu decibelů o pár levelů výš než běžné vysílání. Ale to se naštěstí rychle srovnalo. Na začátku zápasu bylo několik dlouhých prostojů v komentování a Jirka Welsch si rovněž často bubnuje prsty do mikrofonu, což je nepříjemně slyšet.


Nevím, jestli to byl jen můj problém, ale pokud jsem měl zápas puštěný na pozadí a v jiném okně jsem zrovna na internetu dělal něco jiného hrozně důležitého a pak jsem se chtěl vrátit zpátky na zápas, tak byl často obraz seklý. Zvuk jel pořád správně, ale hráči se nehýbali. A nebylo to tím, že hráli třetí zápas v pěti dnech. Ale jak říkám, mohlo to být třeba prohlížečem, koukal jsem ve Firefoxu a jinde to nezkoušel.


Přenos by určitě o něco zvedla i lepší grafika. Ukazatel skóre a času považuju za základ, ale chyběly mi třeba občasné statistiky střelců nebo počtu faulů. Možná by taky nebylo od věci zařadit někam do obrazu (jako volitelnou možnost třeba) skóre ostatních probíhajících zápasů. Při přepínání do jiných hal by možná byl vhodný titulek s tím, který zápas sledujeme (ale to už se v tom moc rýpu, chápu).


Ovšem při zpětném přehrání bych rozhodně přivítal možnost posunout přenos jedním kliknutím třeba o deset vteřin zpět. To je volba naprosto běžná v NBA League Pass nebo v O2TV, která má tedy interval půl minuty. Je to praktické, protože často mám basket puštěný na pozadí do sluchátek, ale musím zároveň dělat něco jiného a když pak najednou slyším, že jsem přišel o pěknou akci a chci se na ní podívat, tak ta manipulace s posuvnítkem na liště s časem vyžaduje jistou zručnost. Je to trochu cestování časem s nejistým výsledkem. Zvlášť pokud jste na notebooku odkázáni pouze na touchpad. Jedna ikonka by tento problém prakticky vyřešila.


Možná bych se ještě obešel bez tolika reklam jako na začátku, ale rozumím tomu, že to někdo zaplatit musí. Přitom reklama na barbershop, který navštěvuje Jirka Kalemba, v přenosu zcela chyběla, což je myslím chyba. Takovou pečlivou fazonku by chtěl mít nejeden z moderních mužů a Jirka si jistě byl dobře vědom, že ve studiu bude sedět vlevo a důležitý bude tedy jeho levý profil. Františka Čížková a její módní policie by měla radost!


Vysílání ohromně prospělo, že se vedle poměrně vyrovnaného utkání v Opavě hrál i dramatický zápas v Kolíně. Takže jsme mohli hned vidět, jak budou fungovat prostřihy do jednotlivých hal. Zvládnuté to bylo dobře a fakt nemám pocit, že bych o něco důležitého někde přišel. Viděli jsme všechny klíčové momenty v Opavě i Carlsonův dunk, Šafarčíkovy šestky a Šiškovu parodii na šestky v závěru kolínského zápasu a rovněž celé prodloužení. Oba hoši ve studiu se navíc hezky chytali, tudíž v tom nebyl bordel a věděli jsme, co se kde děje.


Pevně doufám, že až někdy v budoucnu bude jako hlavní zápas vybrán souboj, který bude v polovině třetí čtvrtiny rozhodnutý, tak to režie definitivně přepne někam, kde bude probíhat tuhý boj. Jediný problém s tím by snad mohla být přítomnost reportéra s mikrofonem v jedné hale, ale stejně jako v sobotu si pozápasové rozhovory můžeme poslechnout až poté, co skončí všechna utkání.


Á propos, rozhovory z haly a pohled za kulisy, například do šatny Opavy. Tento prvek mě velmi mile překvapil a je to vlastně přesně to, co bych od takového, svým charakterem trochu undergroundového vysílání, chtěl. Velká pochvala. I v tomhle případě se jistě fantazii meze nekladou a je kam se posouvat.


Jirka Welsch by šel vytěžit ještě více. Jako příklad bych použil jeho poločasovou historku o tom, jak šel v Golden State za trenérem s otázkou, co má udělat pro větší herní čas. Což souviselo s hodnocením situace Tomáše Satoranského (A udělalo mi radost, že v podstatě potvdil mou tezi z pátečního blogu, že Saty toho moc dělat nemůže. Zároveň taky říkal, že o Satyho mělo v offseason dost týmů zájem, ale Wizards ho nepustili). To jsou věci, které lidé neznají a nikdo jiný je logicky odvyprávět nemůže. Jirka by měl v tomhle směru být velmi hlubokou studnicí znalostí a byla by škoda to z něj nedostat. K tomuhle se ještě vrátím na konci článku.


Studio Basketbal je výborná věc. Nedostatky se odstraní. Další věci jistě přibudou. Moderátoři i hosté se otrkají. Diváci si zvyknou. Teď by to jen chtělo pravidelné vysílání. Další je plánováno na 21. listopadu a do konce roku by pak měly být ještě dvě až tři seance. Čtyři by byly lepší. Pravidelnost je v tomhle případě důležitá, rozhodně by nemělo jít jen o sváteční záležitost, tedy něco ve stylu ČT Sport. To by bylo popřením smyslu.


Ale jinak jednoznačně PALEC HORE!


A teď jedna zdánlivě nesouvisející připomínka, kterou jsem v jednom z předchozích blogů už naznačil. Především proto, že mi to stěžuje práci. Statistiky nabízené na ČBF.cz a zrcadlově tedy i na NBL.cz jsou zcela nedostatečné. Nechci toho moc, nežádám žádné VORPy a WARPy, dokonce ani PERy a tak, jinými slovy - nechci nějaké složité advanced stats.


Ale chtěl bych, abych si mohl přehledně vyfiltrovat například průměr užitečnosti jednoho hráče v jednom konkrétním měsíci. Případně užitečnost hráčů podle pozice na které hrají. Nebo úplně jednoduše podle jejich věku. Nebo třeba úspěšnost střelby ze střední vzdálenosti. Ano, je to trochu práce navíc. Ale všechny ty informace v tom systému jsou! A jistě tam někde nahoře sedí člověk, který by to zvládl naprogramovat a pár těch kolonek do toho skriptu přidat. Studio Basketbal je fanouškovský servis. Tohle taky. Když to bude fungovat všechno, bude to zase o něco lepší.


Ono kdybych chtěl být hodně přísný, tak bych zdůraznil, že všechny potřebné informace tam v tom systému jsou i pro spoustu jiných statistik. Ty různé ofenzivní a defenzivní ratingy, efficient field goaly a podobně. Ale pojďme krůček po krůčku a třeba postupem času i v tomhle ten rok 2018 doženeme.


A ještě se vrátím k tomu, co jsem naznačoval výše, a to je "studnice znalostí Jirky Welsche". Je to takové zbožné přání. Lidí, kteří by toho ve svém sportu dokázali tolik, jako Jirka, tahle republika zase tolik nemá. Dostat se do NBA fakt není žádná prča. Takže bych byl moc rád, kdyby se našel někdo, kdo by s Jirkou všechno, co v basketu zažil, sepsal do pěkné knížky, tak zhruba na 500 stránek, ať nežeru.


Chtělo by to trochu práce, výlety do Slovinska, Španělska a Beantownu, nějaké povídání s lidmi okolo českého basketbalu a samozřejmě hodiny a hodiny strávené s Jirkou samotným, třeba někde na golfu. Byla by to práce, ale stálo by to za to. Trochu stylistické dovednosti, cit pro zajímavou informaci, sehnat nějakého schopného nakladatele a ono by to šlo. Možná si to představuju jak Hurvínek válku, ale já bych si to přečetl rád.


Česká kniha s basketbalovou tématikou je vzácnost. Mám knihovnu plnou titulů z USA, díky bohu za leteckou dopravu! Ale co se českých kousků týká, není to žádná sláva. Nebáli se své odvahy byl hezký počin, ale slibovaný druhý díl zatím kde nic, tu nic. Snad na něj dojde. Mám tam Basketbalového světoběžníka o Jiřím Zídkovi mladším. Zhruba za kilčo se dá taky sehnat Za zlatou oponou o zlaté éře basketbalového Nymburka. Nicméně chápu, že někteří by zrovna tohle raději rituálně pálili na hranicích. Nedávno taky vznikla k výročí poděbradského basketbalu knížka Srdce bije pro basketbal, ale k té jsem se ještě nedostal, tak nemohu soudit. A dál moc nevím. Každý další přírůstek by udělal radost a kdo jiný by měl co říct, když ne Jirka Welsch?





0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


Post: Blog2_Post
bottom of page