top of page
Obrázek autoracrunchtime3

Ultimátní Dream Team trojkové éry



Začátek nového ročníku NBA si žádá něco výjimečného.


Proto jsme se dopustili mezinárodní bloggerské spolupráce a vznikl rozsahem mimořádný česko-slovenský blog. Tedy spíše slovensko-český, abych byl fér. Poté, co jsme s Lukášem Kubou prolomili složitou jazykovou bariéru, rozhodli jsme se, že u příležitosti startu ročníku 2019/2020 sestavíme náš ultimátní Dream Team trojkové éry. Trojka v zámořské profesionální soutěži totiž letos slaví 40 let své existence.


Ale nechtěli jsme jen sestavit dohromady jména a napsat o nich obecné floskule. Chtěli jsme to něčím zpestřit a udělat trochu osobní. Proto jsme ke každému hráči připojili první vzpomínky, které nás v souvislosti s jeho jménem napadnou. A že jsou to občas věci, které snad ani s basketem přímo nesouvisí.


Celé jsme to obalili hustou videooblohou, takže není jen co číst, ale také na co se dívat.


A jako třešničku na dortu oslovil Lukáš legendu českého basketu Luboše Bartoně, který pro nás sestavil svoji verzi Výběrů snů.


Tak přejeme hezké čtení.

-----------------------------------


Pred 10 rokmi vyšiel športový bestseller The Book of Basketball, v ktorom Bill Simmons predstavil svoj Wine Cellar Team, najlepší hypotetický basketbalový tím, aký sa dá zostaviť. Pýtate sa, čo má vínna pivnica spoločné s basketom?


Keď si Simmons vybral hráča do mužstva, vybral si zároveň aj ročník, v ktorom ho chcel. Presne tak, ako to funguje s elitnými vínami. Keď sa someliéri rozprávajú o najlepších vínach v histórii, nepovedia len značku, ale aj konkrétny ročník vína, napríklad Mouton Rothschild 1959. Takže ak chcete mať v družstve LeBrona, vyberiete si (len) jeden jeho ročník. Hodil by sa vám rookie LeBron? Chcete mladého Brona, ktorý doviedol Cavs až do finále NBA? MVP LeBrona z roku 2010? Alebo LeBrona, ktorý porazil „neporaziteľných“ Warriors zo sezóny 2015/16? A tak ďalej. Simmons mal vo svojej vinotéke týchto dvanásť fliaš: Larry Bird 1986, Tim Duncan 2003, Magic Johnson 1985, Michael Jordan 1992, Kareem Abdul-Jabbar 1977, Kevin McHale 1986, Scottie Pippen 1992, Bill Walton 1977, Dwyane Wade 2009, Chris Paul 2009, LeBron James 2009 a Ray Allen 2001. (Náš výber má trinásť hráčov, keďže od 2011/2012 majú tímy NBA na lavičke osem náhradníkov.) The Sports Guy vyberal podľa nasledovných troch pravidiel: 1) v tíme mohli byť len hráči od roku 1977 (vtedy sa NBA zlúčila s ABA), 2) jeho tím mal hrať podobným štýlom ako Celtics z roku 1986 (podľa Simmonsa najlepšie mužstvo v histórii NBA), 3) rovnica „nesebeckosť“ plus „charakter“ plus „obrana“ plus „doskakovanie“ plus „MJ“ rovná sa neporaziteľnosť.


Keďže odvtedy už prešla celá jedna dekáda, predminulý mesiac sme sa spolu s CrunchTimeom (ak máte radi basket, určite mu dajte follow na Facebooku, oplatí sa ho sledovať) rozhodli tento tím snov updatovať. A keďže v modernom bezpozičnom baskete majú trojky hodnotu diamantov, v našom tíme sú basketbalisti z trojkovej éry NBA (1979-2019). (Hádam nám odpustíte, že sme v celom blogu vôbec nespomenuli Klaya Thompsona.) Áno, NBA trojka práve tento mesiac oslavuje svoje 40. výročie! 


Klay Thompson není jediným, jehož jméno v následujícím textu chybí. Nedostalo se na mnoho jiných velkých hráčů, držitelů titulů, účastníků All-Star Game a dokonce členů Síně slávy. Ale taková už je prostě NBA. Nejlepší a zároveň nelítostná. Konkurence nikomu nic neodpustí. Je to výkladní skříň basketbalu a hledat v ní to nejlepší zboží je krásná a přitom nevděčná práce. Jenže kdo by odolal mít tu možnost vybrat si z toho nejlepšího, co je k dispozici, svůj ideální tým, byť pouze na papíře? Proto jsem rád, že mě Lukáš přizval ke spolupráci.


Tato mezinárodní blogerská kooperace, při níž mají oba stejné slovo, je zároveň důmyslným systémem brzd a protivah. Tak jsem například já byl zárukou toho, že Lukáš do finálního výběru neprosadí Richarda Petrušku, ačkoliv se o to snažil a podprahově útočil na můj úsudek například tím, že mi posílal do té doby nezveřejněná videa Petruškových košů po odpískání, které označoval za highlighty, aby mě nahlodal. Nepovedlo se. On zase bránil tomu, abych já do nominace protlačil Tomáše Satoranského, ačkoliv tam bezpochyby patří. Ale v zájmu výsledku jsem svolil ke kompromisu a Satyho se vzdal. Ve finálním výběru tak místo něj je Dennis Rodman, typově i povahově prakticky stejný hráč.


Nakonec byla tvorba celého ideálního týmu především velká zábava. Tak jako basketbal samotný.


´86 LARRY BIRD


Druhý člověk, který společně s Magicem v osmdesátkách formoval NBA. Bird si omotal Boston kolem prstu hrou, ve které bylo všechno. Ve všech myslitelných i nemyslitelných statistických kategoriích je Larry nad průměrem. Uměl střílet, uměl dokonce střílet trojky, což v té době nebylo ještě tak běžné, uměl nahrávat, skvěle doskakoval a bránil tak, že byl třikrát v All-Defensive týmu. Soupeře nepřiváděl k zoufalství jen svojí hrou, ale i perfektně zvládnutým trash talkem. I kvůli tomu by asi trochu nadával, že není v základní pětce, ale pak by z lavičky soupeře zničil.


Co mě jako první napadne, když slyším jeho jméno / Čo ma ako prvé napadne, keď počujem jeho meno:

CrunchTime: Jsem fanouškem Celtics a Larry je můj nejobíbenější hráč ever. Přečetl jsem o něm stohy textů. Vedle toho, že je jedním z nejlepších hráčů všech dob, to byl také ultimátní trash talker. Když jednou na Vánoce hrál Boston s Indianou, Chuck Person z Pacers před zápasem řekl, že se chystá na lov ptáků (angličtináři narážku chápou). Bird v reakci na to řekl, že má pro Persona dárek. Během zápasu si pak počkal, až bude Person na lavičce, našel si místo na trojce před ním, vystřelil a dal, otočil se k Personovi a zdvořile mu popřál „Merry fucking Christmas“. Larry byl nejlepší.


Luke_Mellow: Basketbalový Ježiš. Prezývka, ktorou Birda volá Bill Simmons. Nezabudnuteľné sú jeho výkony a trash talk v súťaži trojkárov počas All-Star víkendu. Larry vyhral prvé tri ročníky a pred tým tretím vošiel do šatne, kde sedeli jeho súperi a spýtal sa ich: „Kto skončí druhý?“ Potom o dva roky neskôr zvíťazil trojkový špecialista Craig Hodges a dostal otázku, či je skutočne najlepší trojkár, keďže Bird sa v tom roku súťaže nezúčastnil. Hodges odpovedal, že Bird vie, kde ho nájsť. Birdova odpoveď:  „Áno, na konci lavičky Bulls.“  Magic Johnson: „Už nikdy, nikdy, NIKDY nebude ďalší Larry Bird.“



Kompletní zbytek textu na Lukášově BLOGU.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page