top of page
Obrázek autoracrunchtime3

V NBA zbývá poslední týden



Přesněji řečeno osm hracích dní. Mohou být zajímavé protože:


1) Východní boj o play-off


Vynecháme Hornets, kteří na osmé postupové místo ztrácí tři zápasy, ačkoliv matematicky z toho venku ještě nejsou. Prakticky ale si ale už mohou zařizovat brzké odlety na všechny ty soukromé ostrovy a opuštěné pláže.


Takže na tři volná místo do play-off na východě nám zbývají čtyři týmy.


Pistons 39-38

Nets 39-39

Heat 38-39

Magic 38-40


Pistons čekají domácí zápasy s Indianou, Charlotte a Memphisem, venku hrají v Oklahomě a poslední hrací den v MSG. Trochu jim situaci komplikuje aktuální zranění Griffina, ale minimálně zápasy s Charlotte, Memphisem a Knicks by vyhrát mohli a měli, což by jim mělo k postupu stačit.


Po výborné sezoně je trochu překvapením, že Nets pořád reálně hrozí předčasný konec, ale už je to tak - hrozí. Navíc na první pohled nemají opravdu kamarádský los. Při bližším pohledu to ale nemusí být tak horké. Hrají doma s Raptors, což je sice druhý tým východu, ale tuto pozici má v podstatě jistou (3 zápasy ztráta na Bucks, 5,5 zápasu náskok před Sixers), takže je reálné, že dopřeje svým hvězdám oddech. Leonardovi dávkují zátěž celou sezonu, o víkendu měl údržbu Siakam, to jsou všechno dobré zprávy Nets. Pak je čekají venku Bucks, tým s nejlepší bilancí v NBA. Ale i v tomhle případě může soupeř už šetřit hráče. V zápase s Pacers na to Nets spoléhat nemohou, Indiana bojuje s Celtics o výhodu domácího prostředí v prvním kole. A domácí zavírák s Heat má teoreticky potenciál být bitvou o všechno.



Ani Heat ale nečeká žádná procházka. Jejich výhodou ovšem také je, že T-wolves (venku), Raptors (venku) a Sixers (doma) už nebudou mít velkou motivaci nějak to hrotit. Celtics zítra chtít hrát budou, ale nejsou nijak extra přesvědčiví a Heat je mají doma. O závěru sezony na Nets už jsem psal výše.


Magic sice zatím tahají za kratší konec, ale následující dvě utkání jsou jasně vyhratelné - doma Knicks a Hawks. V neděli jedou do Beantownu zkusit překvapit Celtics, což nebude nic snadného a sezonu končí venku s Hornets. Ti už sice na 99% nebudou mít v tom utkání žádnou šanci na play-off, ale pořád je to domácí zavírák a loučení s diváky. A taky třeba poslední zápas Kemby v dresu Hornets, protože nikdo neví, co tohle léto přinese.


Kdybych musel, tak bych se klonil k tomu, že nakonec zůstane černý Petr v rukou Miami, ale naštěstí nemusím.


Tohle bude ještě zajímavé.



2) Západní boj o nasazení


Postupová osmička v Západní konferenci je jistá, tam nás žádné vzrůšo nečeká. Ale pořád ještě je tu souboj o nasazení. Jistý dokonce není - světe div se - ani vítěz Západu.


O něm se zřejmě rozhodne dneska v noci. GSW, kteří jsou o jeden zápas vpředu před Denverem, hostí právě Nuggets. To, že se hraje v Oracle, je pro ně samozřejmě velká výhoda a všechny trumfy tak drží v rukou obhájce titulu. Tedy titulu NBA, protože západní konferenci loni vyhrál Houston. Ten je o 2,5 zápasu zpět za Nuggets (společně s Blazers), ale nemá špatný los.


Rockets hrají v Sacramentu, Clippers, doma se Suns a Knicks (dvě povinné výhry) a končí v Oklahomě. Samozřejmě Clippers a Thunder mají pořád o co hrát, protože tak nějak čuju, že nikdo nechce hrát v prvním kole s Warriors. Ale i tak jsou pro Rockets tyhle zápasy vyhratelné. Neříkám, že Houston zválcuje všech pět zápasů, ale na druhou stranu - proč ne? Hrají velmi dobře, s výjimkou Hardena samozřejmě. Ten hraje v úplně jiném vesmíru, to je úplně jiný sport. K tomu se ještě vrátím.


Denver má dost brutální los na závěr. Dneska hrají v GSW, pak doma se San Antoniem, dvakrát s Portlandem, v Utahu a končí doma s Minnesotou. Náskok před Houstonem mají pořád slušný, ale ztratit se to dá. Zvlášť, jestli budou předvádět tak nesoustředěné výkony, jako při blamáži proti Wizards.



GSW si vítězství v konferenci pohlídají. I kdyby dneska snad doma s Denverem rupli, tak hrají na Lakers, doma s Cavs a Clippers a pak venku s Pelicans a Grizzlies. S výjimkou Clips jsou to všechno týmy, které play-off zajímat nebude. Warriors tady budou mít i dost prostoru pošetřit trochu sil na vyřazovací souboje.


Denveru by se čistě teoreticky mohlo stát, že spadne až za Blazers a ztratí tak divizi, pokud by náhodou prohrál oba zbývající vzájemné zápasy. Portlandu totiž pak zbývají už jen doma Grizzlies a Kings, venku Lakers.


3) MVP?


Zápasy Houstonu jsou zajímavé ještě z jiného pohledu. Harden jednoznačně chce druhé ocenění MVP v řadě a předvádí nadlidské výkony. Nemá ale nic jasného protože Giannis táhne Bucks k nejlepší bilanci v lize. Závěr základní části má rozhodně potenciál tenhle souboj ještě dílčím způsobem ovlivnit.


Mrkněme nejprve na některá nadpozemská čísla Jamese Hardena.



V NBA bylo zatím letos 21 případů, kdy hráč nastřílel alespoň 50 bodů. Devětkrát to byl Harden, a to včetně dvou nejlepších výkonů, kdy si připsal shodně 61 bodů.


Ve dvou případech hráč s minimálně 50 body zaznamenal při tomto výkonu navrch taky triple-double. Oboje byl - pochopitelně - Harden. Poslední takový výkon zaznamenal teď v sobotu proti Sacramentu. Ve své kariéře tak má Harden už pět padesátibodových triple-doublů, což je historický rekord.


Průměr na zápas letos Harden má 36,4 bodu. To je s přehledem jeho nejlepší výkon v kariéře. Navíc před ním jsou historicky jen Jordan a Chamberlain. Druhý jmenovaný ovšem hned pětkrát. To vše zvládá Harden při velmi slušné eFG% - 53,5% - jeho třetí nejlepší v kariéře.


Jeho PER je 30,4, nejlepší v kariéře a druhý nejlepší letos v NBA. Win Shares má 13,9, což je nejvíc v NBA. Value over replacement player má 9,3 (cokoliv nad osm je bomba), nejvíc v NBA. Box plus minus 11,7, nejvíc v NBA.


Vím, že tyhle šifry vypadají nesrozumitelně, ale mám pocit, že už jsem tu kdysi vysvětloval. Prostě a jednoduše - jde o velmi sledované statistiky a čím výše v nich jste, tím líp pro vás.


A ještě zajímavý nedávný postřeh Ringeru. Harden se letos v zápasech dostal 1189krát do situace, kdy hrál jeden na jednoho. Je to to takzvané iso. Tedy útok, kdy se vaši spoluhráči klidí z cesty pokud možno co nejdále od vás, aby k vám zbytečně nepřivedli obránce. Vy pak můžete předvést co ve vás je. Mimochodem druhý v NBA v iso plays je Westbrook - hrál je 319krát. Vidíte ten rozdíl?


A aby toho nebylo málo, Harden letos z isolations zaznamenal 1293 bodů. Víc než druhý, třetí, čtvrtý, pátý a šestý hráč dohromady.


Hrát s ním asi nebude pro každého, ale jinak jsou to numera jak ve videohře.


Tak proč nemá Harden MVP jisté? Protože Greek Freak!



Giannis je nejlepším hráčem v týmu s nejlepší bilancí v celé NBA. A ačkoliv se předpokládalo, že Bucks budou dobří, nikdo nepočítal s tím, že by vyhráli základní část, které dominovali prakticky od začátku.


Giannis je nejlepším ofenzivním hráčem v týmu s nejvyšším průměrem nastřílených bodů v NBA. A především - je nejlepším obráncem v týmu, který vede NBA v defenzivním ratingu.


Jeho PER letos 30,5. Vede celou NBA. Harden je druhý. Win shares má 13,8, jen o desetinu horší než Harden. VORP 7,3, druhé místo v NBA. V Defensive win shares vede celou NBA, Harden je v této obranné statistice až devatenáctý.


Giannisovi průměry 27,4 bodu (5. v NBA), 12,5 doskoku (6. v NBA) a 5,9 asistence jsou také nejlepší v kariéře. Jeho eFG% je 59,6% (13. v NBA).


A jsou tu taky další faktory. Jednak je to klasická "únava" hlasujících. Harden to dostal loni a trend může být letos hledat jiného vítěze. Pokud by navíc Houston nakonec skončil čtvrtý v konferenci (málo reálné), bylo by to pro Hardena velmi přitěžující, protože loni cenu dostal, když Rockets celý Západ ovládli. Kdyby ale na druhou stranu v závěru sezony velkými výkony výtahl Houston až na druhé místo, těžko bude kdokoliv hlasovat proti němu.


4) Satyho boj o kontrakt


Přesněji bych měl napsat - o výši kontraktu. V NBA už má Tomáš místo jisté, o tom není pochyb. Záleží jen, za kolik podepíše. Ke konci ledna se jako reálné jevilo klidně deset milionů na rok. Možná, že teď bude muset být trochu skromnější, protože Wizards hrají opravdu blbě a to může vrhat špatný stín i Satyho. Ačkoliv to v podání Washingtonu bylo takové skryté - a svým způsobem sympatické - tankování.


Saty pořád dostává hodně prostoru, v březnu zaznamenal třikrát double-double, v dalších dvou zápasech měl dvouciferný počet asistencí. Ale opět - Wizards čtyři z těch pěti utkání prohráli.



Bylo by mi sympatické, kdyby v posledních čtyřech zápasech, možná trochu mimo svoji typickou roli, Tomáš zkusil být trochu agresivnější. Nejde už vůbec o nic. Wizards sezonu zabalili, Ariza s Greenem skoro nehrají, v základu hraje Troy Brown, hodně minut dostává McRae a pořád i Randle.


Tomáš už letos nahrál svá kariérní maxima v průměrných bodech, asisteních i doskocích, má taky první triple-double, několik dvacetibodových utkání. Ale proč v zápasech s Bulls, Spurs, Knicks a Celtics nezkusit zahrát trochu více odvážněji mimo komfortní zónu a upozornit na sebe i nějakou velkou lajnou.


Takovej Parker hraje jako utrženej ze řetězu pořád. Portis se taky snaží být hrdina. Dokonce i ten Troy Brown se toho moc nebojí.


V NBA jsou čísla vidět.


Tomáš nemá co ztratit, může jenom získat.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page