Bulvární titulky mi nikdy moc nešly. Vlastně titulky obecně mi nikdy moc nešly. Nicméně vzhledem k tomu, že teď tohle čtete, dá se předpokládat, že i tak blbý titulek na vás zabral. Mise splněna.
Když už jste tady, tak čtěte dál. Fakt tam něco o vyvolávání duchů bude, slibuju.
O Golden State Warriors jste asi slyšeli. Je to ten tým, co posledních pět let pravidelně v předsezonních predikcích NBA končil na prvním místě, přičemž třikrát zvládl tento předpoklad naplnit. Dosáhl na pět účastí ve finále v řadě, vyhrál rekordních 73 zápasů v základní části, dal dohromady takřka all-star sestavu a během toho všeho rozdělil basketbalový svět na dvě poloviny.
Ale ať už jste byli součástí jedné či druhé, jednu věc jste připustit museli - Golden State Warriors byli v předchozích pěti letech jedním z nejlepších basketbalových týmů, který kdy Zeměkoule poznala.
Jenže čím výš se dostaneš, tím rychlejší je potom pád dolů.
V případě Warriors nabral propad z výsluní basketbalového Olympu až do devátého kruhu pekla přímo faustovských rozměrů.
(pokud jste v předchozí větě odhalili odkazy rovnou na tři velká klasická díla světové literatury, gratuluju vám, jste důkazem pro chatrné tvrzení, že basketbal přitahuje vzdělané lidi)
V posledních měsících se totiž Warriors stalo tohle:
A tohle:
A tohle:
A tohle:
A naposledy pak tohle:
Ve zkratce:
V loňském finále proti Torontu si Kevin Durant přetrhl achillovku. V tom samém finále si Klay Thompson přetrhl přední křížový vaz, což ho ze hry vyřadilo i na většinu sezony 2019/2020. Warriors pak museli při loučení se svou starou halou sledovat, jak v ní Raptors slaví svůj historicky první titul. Durant následně v létě odešel do Brooklynu. A aby toho nebylo málo, tak si Curry na začátku nového ročníku NBA zlomil ruku, podstoupil operaci a bude ze hry minimálně na tři měsíce (spíše však déle).
Opravdu to vypadá, jako kdyby Warriors před pěti lety podepsali nějakou smlouvu s ďáblem, ta letos vypršela a někdo si přišel pro jejich duši.
Co je tedy letos čeká?
Nic moc pěkného, chtělo by se říct. GSW ale není prvním týmem, který něco takového potkalo. A místo hořekování nad krutým osudem je teď spíše záhodno dívat se do vzdálenější budoucnosti.
Warriors musí být chytří. A být chytří v jejich situaci pravděpodobně znamená odepsat letošní sezonu, což by jim mohlo výrazně pomoci v té další. Tyto dvě věci spolu totiž zásadně souvisí.
V první řadě je potřeba zmínit, že Golden State má v současné době bilanci 2-5. Teď je navíc čekají tři zápasy venku. Taková bilance znamená průběžné 11. místo v Západní konferenci. Tedy v té konferenci, v jejíž krvavé lázni se může o play-off prát reálně nějakých 12 týmů. Abyste si nakonec místo ve vyřazovacích bojích vyválčili, je ideální nemít dva své nejlepší hráče v civilu na lavičce nebo ještě hůř v sádře v nemocnici.
Curry a Thompson nehrají, zraněný je také Looney. Durant odešel. Zrovna tak odešli Iguodala, Livingston nebo Jordan Bell.
Sestava GSW pro včerejší zápas s Portlandem byla následující: Glenn Robinson III - Eric Paschall - Willie Cauley-Stein - Jordan Poole - Ky Bowman. Zdůrazňuji, že se skutečně jedná o tým NBA, nikoliv o jeho rezervu v G-League. Pokud vám většina z těch jmen nic neříká, snad se ani nemusíte stydět. Předpokládám, že stejně na tom byla i většina diváků v hale a to - prosím pěkně - Warriors hráli doma. Paradoxní je, že zápas proti Portlandu GSW vyhráli, a to zejména díky 34 bodům a 13 doskokům Erica Paschalla, křídla, které vypadá, že má solidní nadváhu a v posledním draftu šlo na 41 .místě. Vítězství je to jistě cenné, ale v dlouhodobé části nakonec nic řešit nebude a tato situace je pro Warriors neudržitelná.
Navíc jsou dost možná už teď v situaci, kdy je pro ně každé vítězství prohrou. Proč?
Protože tankování.
Abychom si to vysvětlili, musíme se posunout na konec června 2020, kdy se koná draft nováčků do NBA. Důležitý je jeho systém. Nebudu popisovat samostný mechanismus, jak jsou pingpongové míčky taženy, podstatné ale je, že tři nejhorší týmy v sezoně mají shodně 14procentní šanci na to, že si vylosují pořadí volby číslo 1. U čtvrtého nejhoršího týmu je to 12,5 procenta a tak to klesá dál, například desátý nejhorší tým má už jen tříprocentní šanci, že bude volit jako první. Samozřejmě že je to pořád loterie, takže ani nejvyšší pravděpodobnost vám jistotu nedává (letos volilo první New Orleans, které mělo šestiprocentní šanci), ale pořád je lepší mít 14 procent, než těsně nepostoupit do play-off a mít jedno procento.
Ale abyste měli 14 procent, je potřeba prohrávat. A prohrávat úmyslně, to se úplně neslučuje s představou o lize plné profesionálů. Tudíž se na to musí jít různými sofistikovanými metodami.
Právě pro tyto případy se vyvinul systém zvaný tankování. Znamená to dělat všechno pro to, abyste co nejvíc prohrávali, ale navenek vypadat tak, že vás to hrozně sere a děláte naopak všechno pro to, abyste taky něco vyhráli.
Tady na sebe ale naráží dva různé přístupy. Management klubu si je vědom situace a ví, že je dobré sezonu odepsat. Hráči nejsou tupí, rozumí tomu taky, ale v NBA jsou právě oni tou obchodovatelnou komoditou a kdykoliv vlezou na hřiště, tak se budou snažit, aby jejich cena šla nahoru. Tedy většinou to tak je. Nikdo si prostě míč naschvál neukopne. V takové neveselé realitě je tak management paradoxně v situaci, kdy je pro něj žádoucí, aby nejlepší hráči jeho týmu hráli co nejméně. A tomu hráči - pokud mají podepsané dlouhodobé smlouvy - rozumí. Když sedí, o peníze nepřicházejíí a statistiky si neničí.
Jenže nechat jen tak zdravé hráče v teplákách na lavičce je sice v takové situaci logický přístup, ale naráží bohužel/naštěstí na pravidla samotné NBA. Ta má samozřejmě maximální zájem na tom, aby dobří hráči hráli, protože pak je ten produkt na hřišti divácky a tudíž komerčně zajímavý.
Týmy tak například nemohou nechat sedět zdravé hráče pro důležité zápasy, které jsou vysílány v celostátní televizi. Pokud to někdo zkusí (google: Gregg Popovich), hrozí za to pokuta až 100.000 dolarů. Pokud nenastane nějaká mimořádná situace, týmy by také neměly nechat v jednom zápase odpočívat více zdravých hráčů najednou nebo je šetřit ve venkovních zápasech.
Řešení je ale logické, že? Udělat ze zdravých hráčů zraněné.
Někdo tomu říká "ghost injuries", tady jsme se tedy dočkali těch duchů z titulku. Nekecal jsem. A z předchozích odstavců je zřejmé, že právě vyvolávání takových duchů je něco, co by Warriors v letošní sezoně měli v dělat v zájmu té příští.
I když vlastně pozor. Oni s tím už nejspíš začali. Netrvalo dlouho (konkrétně jeden zápas) po Curryho zranění a najednou šel do civilu i Draymond Green. Zranění prstu. Tím neříkám, že ten prst nemá zraněný. Jen tvrdím, že pokud by se skutečně o něco hrálo, pravděpodobně by se k tomu přistupovalo jinak. Warriors ale ohledně toho ukázkově mlží. Kerr o víkendu řekl, že Draymond bude chybět "několik příštích zápasů". To může znamenat tři, ale taky třeba deset. A pojďme se vsadit, že to nebude jeho letošní poslední problém.
Jediná velká letní posila GSW byl D´Angelo Russell. Jak se mu dařilo v posledních zápasech? Těžko říct. Nehrál. Blíže nespecifikované zranění kotníku. A takhle to může být postupně dál a dál, zápas k zápasu, prohra k prohře, až jste na dvouciferných procentech v draftu.
Jak jsem psal, jednou z podmínek kvalitního tankování je nepřiznat, že tankujete. Majitel Golden State Joe Lacob si je toho dobře vědom. ESPN o víkendu řekl, že tankování je proti všemu, co Warriors představují. "Budeme bojovat jako blázni. Rozvíjet naše mladé hráče. Učit se vyhrávat. Nezlepšíte se tím, že budete chtít prohrávat. Celou naši organizaci zajímají jen výhry. A my budeme vyhrávat. Možná budou po cestě nějaké hrboly. Ale nikdy se nespokojíme s prohrami," odříkal seznam univerzálních frází, které každé správné tankování provází.
Dá se s velkou pravděpodobností předpokládat, že Steph Curry nakonec bude chybět déle než jen tři měsíce. A pokud se pak letos ještě vrátí, bude hrát málo, bude šetřen a pravděpodobně se tu a tam objeví další drobná zranění. Jakákoliv naděje na to, že by letos do hry ještě zasáhl Klay Thompson taky zřejmě definitivně zhasla. Není nejmenší důvod, aby ve ztracené sezoně cokoliv riskovali a nedejbože ještě způsobili, že GSW vyhrají víc zápasů, než by (ne)bylo potřeba.
Vyplatí se to všechno? No jistě!
GSW byli v pěti finále za sebou. To je opravdu hodně basketbalu za posledních pět let. I při vší té nadstandardní péči, kterou hráči v NBA mají, je to pořád extrémní fyzická zátěž. Některá zranění mohou být daní právě za úspěšná léta. Rok odpočinku rozhodně nebude na škodu.
Warriors mají Curryho, Thompsona i Greena podepsané na dlouhodobé kontrakty. Ačkoliv věk nezastavíš, není nejmenší důvod, aby v dalších minimálně dvou sezonách ještě nebyli schopní velkých věcí, pokud bude tým vhodně doplněn. Pořád je to jedna z nejlepších trojic v basketbale. Zdravá a odpočatá představuje ohromné nebezpečí pro jakýkoliv tým v lize. Thompsonova hra speciálně bude stárnout velmi dobře, protože on na atletičnosti rozhodně nestaví. U Curryho je to podobné, také jeho basketbal je založen zejména na šikovnosti, citu, chytrosti a střelbě. Nic z toho ani po třicítce neodchází závratnou rychlostí. U Greena by to případně mohl být o něco větší problém, ale tomu je stejně jako Thompsonovi teprve 29 let. Pořád mají čas.
Pokud byste tuhle trojici měli dostat zdravou a odpočatou, pak tomu jednu sezonu klidně obětujete.
A to není všechno, co tím můžete získat. Lacob má jistě pravdu v tom, že letošek může být příležitostí pro rozehrání mladých hráčů. Například ten již zmiňovaný Paschall se může vyvinout v nějaký Draymondův hybrid, proč ne. Ve své první sezoně dostane nepočítaně minut a bude na něj vyvíjen minimální tlak. Warriors si ho vybrali až ve druhém kole draftu. Už v minulosti ale ukázali, že i tam draftují dobře. Právě Draymond Green budiž tím nejlepším příkladem.
No a pak je tu draft samotný, který by v roce 2020 mohl být celkem napěchovaný talenty. GSW například chybí kvalitní velký pivot. Zatím je v předpokládaném pořadí mladých adeptů NBA nejvýše hodnocen James Wiseman, který je občas (velmi odvážně) přirovnáván k Anthony Davisovi. GSW si taky mohou vybrat z velké nabídky kvalitních guardů, v čele s velmi výrazným LaMelo Ballem.
Ovšem pokud by skutečně nakonec získali v draftu vysoké pořadí (svůj výběr si letos uchovají pokud bude mezi prvními 20, a to bude - pokud by byl horší, získali by ho Nets), pak ho klidně mohou vzít a proměnit v nějaký hezký balíček posil na příští sezonu. Prostě trejd. Několik týmů, které by chtěly budovat pro vzdálenější budoucnost, by po tom jistě rádo skočilo.
Warriors ale taky nemusí čekat až na draft samotný. Když v poslední chvíli získali za Duranta rozehrávače D´Angelo Russella, bylo mnoho lidí prorokujících, že nemůže v takovém týmu fungovat a v zimě ho budou chtít poslat dál. Skoro bych hádal, že všechny ty současné okolnosti tomu ještě více nahrávají. Russell jim k dalšímu titulu asi nepomůže, ale je to velmi cenné zboží a odměna za něj by v trejdu mohla být pěkná. Ať už formou hráčů nebo dalších výběrů v draftu, což by sice GSW ještě více zkriplilo pro zbytek letošní sezony, ale myslím, že jsme si už dostatečně popsali, proč by to bylo vlastně dobře.
V historii je navíc několik dobrých příkladů dokazujících, že se tankování vyplatí.
Tak například Cleveland Cavaliers v sezoně 2002/2003 vytrejdovali svého nejlepšího hráče Andre Millera, vyhráli jenom 17 zápasů a v draftu si pak vybrali LeBrona Jamese, což jejich osud otočilo vzhůru nohama.
V sezoně 1996/1997 odehrál nejlepší hráč Spurs David Robinson jen šest zápasů, další hvězda Sean Elliott ani ne polovinu sezony a poseděl si i Chuck Person. Spurs vyhráli jen 20 zápasů a v draftu si vybrali Tima Duncana. Tím odstartovali svou téměř dvacetiletou dynastii.
A existuje řada dalších podobných příběhů. Mohli bychom se zeptat se v Houstonu, Seattlu nebo třeba Philadelphii.
Pro GSW zkrátka existuje jeden ideální scénář, protože do play-off se nedostanou:
Držet Greena a Curryho co nejdál od hřiště. Vytrejdovat Russella za něco hezkého. Prohrát co nejvíce zápasů. A v draftu pak trefit jackpot.
Fanoušci Warriors by se měli připravit na dlouhou sezonu. Nicméně po velkém posvícení přichází sračka. Ke štěstí GSW ale ta jejich může trvat jen jeden rok.
Není to nejvíc sexy způsob jak se dobrat úspěchu, ale odměna může být více než sladká.
コメント