top of page
Obrázek autoracrunchtime3

Česká basketbalová liga s Wikipedií nekamarádí



Strýček Google a tetička Wiki. To jsou dva nejlepší pomocníci všech zoufalých studentů, které tlačí termín jejich seminární práce. Takových těch, kteří vám pak na otázku "Co se stalo v říjnu 1918?" odpoví "Eeeeee, asi ten ne, no ten, eeee, skončil, eeee, válka třicetiletá skončila, ne. Sme to eště nebrali kámo".


Ovšem to je extrémní případ. Google je pochopitelně nezbytný nástroj pro moderního člověka 21. století a Wikipedie se ve správných rukou stává neocenitelnou studnicí veškerých myslitelných a často i nemyslitelných informací. O nečem takovém si pan Otto mohl kdysi nechat jenom zdát.


Ale jak je to s Wikipedií a basketbalem? Konkrétně tedy s hráči české ligy. Může vám být nápomocna, pokud chcete zjistit, kterými kluby prošel Petr Benda? Kolik měří Kamil Švrdlík? Kdy se narodil Robert Landa? (dávno) Nebo jak vypadá nová zahraniční posila Ústí nad Labem? (každý měsíc nějak jinak) A tak dále. Zkrátka jsem si položil otázku, zda je dobré využívat Wikipedii, pokud chcete zjistit alespoň základní informace o hráčích českého basketbalového rybníčku.


Přiznám se, že je to trochu ukradený nápad. Ale jen trochu. S něčím podobným totiž nedávno přišel The Ringer. Podle jeho materiálu je mimochodem Tomáš Satoranský pátým nejvíce nedoceněným hráčem NBA. Přišli na to nějakým porovnáním prokliků na jeho wikiprofil s jeho skutečnými hracími statistikami. Do takových čachrů se pouštět nehodlám. Mě prostě postačí zjistit, jestli se tam vůbec dá něco zjistit.


Asi takhle - původně jsem měl v plánu vytvořit jakýsi žebříček 15 nejlepších profilů. Postupem času jsem z této ambice upouštěl. Důvodem bylo především to, že jsem začal pochybovat o tom, jestli se na číslo 15 vůbec dostanu. Řekněme to diplomaticky: hráči KNBL rozhodně nejsou středobodem světa Wikipedie.


Nakonec to dopadlo tak, že jsem všechny dostupné profily seřadil podle jejich čtenosti mezi 26. zářím 2018 a 19. lednem 2019. Bystřejší z vás jistě pochopili, že je to od začátku letošního ročníku až do této soboty, která je pro změnu klíčová tím, že jsem neměl co na práci. V žebříčku tak jsou všechny dostupné profily, u kterých Wikipedia registruje v tomto období alespoň nějakou návštěvnost. Je jich přesně 23. Krásné a symbolické basketbalové numero.


Přátelé, hned na úvod vás musím varovat. Vydáme se do hlubokého internetového podzemí. Není to tam moc hezké. Vzduch je zatuchlý, často se dlouho nevětralo. V některých zakoutích se čas rovnou zastavil. Kolem nás se budou pohybovat přízraky bez tváří, bez minulosti, bez duše. Zůstávají jen jména.


Abyste rozuměli, typický Wiki profil hráče české basketbalové ligy vypadá zhruba nějak takhle:


Podle všeho je Roman Marko nejpozději od roku 2010 pohřešován, přičemž už dva roky před tím nevykazoval žádnou činnost. Může to být jeden z důvodů, proč u jeho profilu Wikipedie neeviduje žádnou návštěvnost. Ovšem pozor. Podobnými případy jsou třeba také Jirka Jelínek, Pavel Slezák, Bobo Landa, Šutys, Larry, David Šteffel nebo Jan Švandrlík. Poslední dva navíc mají profil pouze v nějaké bizarní italské verzi. Tito se tedy do mého žebříčku vůbec nedostali.


Ale je potřeba říct, že Markův profil, jakkoliv fušersky vypadá, nakonec ve své informativnosti poráží na hlavu některé z těch, které se do pořadí dostaly. A to jim k tomu stačilo jen pár desítek hlasů.


Já vás varoval.


Takhle to dopadlo.


23) Petr Bohačík - 55 kliknutí

Kvalitou profilu by to bezpečně stačilo na první desítku. Statistiky z posledních pěti let sice chybí, ale v kontextu dalších perel to je pořád ještě dobré. Alespoň je správně uvedeno, že Petr hraje za Ostravu, nějaké základní kariérní informace a - světe div se - tři fotografie.

Starší bratr známějšího bratra je momentálně sice nejlepší doskakovač české ligy, ale na jeho wiki profil zabloudilo jen 55 lidí. Navíc se dá úspěšně předpokládat, že slovo "zabloudili" je v tomto případě použito správně, protože někteří z nich hledali právě jeho bráchu v období, kdy se promenoval v bedně u Krause.


22) Pavel Houška - 64 kliknutí

Pavel Houška je podle Wiki stále hráčem Děčína. Ovšem v sezoně 2006/2007. Posledních 12 let chybí, včetně veškeré jeho anabáze v Nymburce. Možná ji vymazal Houšmen sám.

21) Adam Číž - 85

Údajně stále hráč Ostravy.


Ale zase je tam fotka se záhadným popiskem, cituji: Adam Číž "Olovo" při utkání reprezentačního výběru České republiky.


Zajímalo mě, co je v tomto případě znamená to olovo. A prokázal jsem úžasné předpoklady pro investigativu, protože jsem objevil na Youtube playlist uživatele Adam Číž, který je nazvaný ... wait for it ... olovo. Skutečně má Adam takhle blbou přezdívku? A jak vznikla? Samé otázky.


20) Jure Pelko - 137

Když nic jiného, dozvíte se alespoň, že Jure hrál v posledních deseti letech za 11 týmů. Ten asi taky tašky příliš nevybaluje.


19) Kamil Švrdlík - 161

Kamil Švrdík měří 206 centimetrů. Tudíž na tu otázku ze třetího odstavce odpověď najdeme. Jinak ale téměř nic.

U položky Career information stojí pouze smutně NBA Draft 2011: undrafted.


Depresivní.


18) Martin Kříž - 163

Martin nebyl v roce 2015 draftován do NBA. To je sice pochopitelné, ale je to škoda, protože elegantnější útěk z Nymburka (a neříkejte mi, že na něj nikdy nepomyslel) by člověk těžko vymyslel.


17) Reginald Keely - 217

Devět týmů za šest let. Keely musí mít z cest takových fotek, že alespoň jednu mohl na svůj Wiki profil dát.


15 a 16) Jan Močnik a Peter Sedmák - 221

Sedmákův profil sestává z jedné věty. Víc informací by se fakt vešlo i na klasickou vizitku z tvrdého kartonu.

Močnik je naopak poměrně sdílný. Chlubí se statistikami z Euroligy (1,1 bodu, 0,7 doskoku a 1,3 asistence) nebo tím, že 3. prosince překonal rekord slovinské ligy v asistencích v jednom zápase (17). Na českou ligu velmi zodpovědně udržovaný profil (tato věta není ironická).


14) Lukáš Palyza - 239

Lukáš Palyza (narozen 10. listopadu 1989) je český basketbalový hráč, člen týmu GTK Gliwice a české reprezentace. Hrál na Eurobasketu 2017.


Právě jsem vám přeložil kompletní textovou část Wiki profilu momentálně nejlepšího hráče české ligy. Nemáte zač.


13) Raheem Appleby - 241

Americký standard - statistiky ze střední, z vejšky a z profíků.


Baví mě ale info o tom, že v roce 2015 podepsal s PVSK Panthers, ale vydržel tam jen měsíc. O dva roky později podepsal s řeckou Trikalou, ale odjel, aniž by odehrál jediný zápas. V Praze je zřejmě blaze.


12) Jakub Šiřina - 289

Tyhle profily asi vytváří nějaký robot.


11) Petr Benda - 344

Legenda české ligy válcuje většinu svých konkurentů už tím, že má na profilu fotku a to dokonce pouhé dva roky starou!


10) Anthony Walton - 423

O Kolínu sice není stránce ani zmínka a celkově ten profil stojí za starou bačkoru, ale na fotce má Walton v pozadí roztleskávačku. Tak se podívejte.


8 a 9) Pavel Pumprla a Jaromír Bohačík - 436

Nejenom, že má Pampi jednoznačně mnohem lépe aktualizovaný profil, ale Bočiho by v návštěvnosti s přehledem porazil. Jenže tomu vlezlo na začátku prosince na stránku najednou zhruba 100 lidí, aby se podívali, kdo to u toho Krause, mámo, dneska večer bude!


7) Martin Peterka - 480

Já vlastně nemám vysvětlení, proč je o Mičega takový relativně velký (na české poměry) zájem. Vím jedno - kvalitou profilu to rozhodně není.


6) Glenn Cosey - 578 (max 19. prosince - 39)

Předpokládám, že většinu návštěvníků profilu tvoří nymburští fanoušci, kteří se v posledním záchvěvu zoufalství bláhově snaží z té stránky vykoukat zbytky naděje, že tento hráč není úplně k ničemu. Nejsem si jistý, že tato jejich snaha bude úspěšná.


5) Vojtěch Hruban - 651

Podobně jako v případě Bočiho se i Vojty ukazuje síla televizního média. Díky Všechnopárty mu 14. prosince vlezlo na profil 74 lidí.


4) Charles Aiken - 701

Pro Aikena je to tentokrát bramborová medaile, ale myslím, že mu to nemůže být víc jedno. Podstatné je, že se Svitavama si letos sáhne na medaili skutečnou. Na jeho Wiki stránce se to pak určitě objeví, protože ta je aktualizovaná sice stručně, ale pravidelně a přehledně.


3) Richard Williams - 744

Tento profil prostě existuje. To je asi tak to nejlepší, co o něm zvládnu napsat. Ale abych nežral - v tabulce je zmínka o Pardubicích a je tam i fotka. Takže v KNBL lepší průměr.


2) Eugene Lawrence - 1065 (max 16. října 67)

Jsme u první překonané tisícovky. Za čtyři měsíce. To je zhruba 250 lidí za měsíc. To je méně než deset lidí denně. To jen, abyste si udělali přehled, jak moc je tohle relevantní.


Co se Gena týká, na jeho profilu je stručně vše podstatné, ani chloupek navíc.


Tramtadadá a vítězem je:


1) Bracey Wright - 3996

Rozdílem několika tříd se jím stává fantastická posila Nymburka, hráč s velkým rozhledem, přesnou a stabilní rukou, dříč v obraně a podle všeho také skvělý spoluhráč Braceyyyyyyyyy Wright ....


Mimochodem, tohle pravděpodobně bude stejný případ jako Cosey.


Kolikrát se asi letos pamětníci mezi nymburskými fanoušky při sledování výkonu svých posil nostalgicky modlili ke všem Ashante Johnsonům a Arthurům Leeům ...


Závěrem snad jen konstatování, že Wikipedie je pro fanoušky českých basketbalistů, případně přespolních basketbalistů v české lize, slepou uličkou. Moudří z toho rozhodně nebudete a nesmíte se dát nachytat tím, že odkazy na Wikipedii jsou v Googlu zobrazovány jako jedny z prvních. Je to udička pro nepozorné internetové surfaře. Větší šanci objevit něco zajímavého budete mít i v deníku Sport. A to už je co říct.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page