V sobotu dopoledne začíná maraton přenosů z nejočekávanější basketbalové akce roku. Třeba vám následující řádky pomohou trochu usnadnit orientaci v tom, co se bude v Číně dít. Není to totiž nic jednoduchého. Turnaje se zúčastní 32 týmů a některé z nich jsou výrazně mimo zorné pole českého fanouška basketbalu. Exotické země reprezentují často hráči, o nichž jsme nikdy neslyšeli, hrajících v soutěžích, o kterých jsme nikdy neslyšeli, za týmy, o kterých jsme nikdy neslyšeli. A taky už nikdy neuslyšíme.
Není to kompletní předpověď pro celé MS. Nic takového by nemělo cenu, bylo by to jen prachprosté střílení naslepo. Po skončení základních skupin proto sepíšu pokračování, které se bude týkat nadstavby. V té době už bude jasnější, kdo si na MS přivezl odpovídající formu a kdo se přes léto flákal, poskládají se optimální sestavy, vypadnou první zranění, a tak dále.
Ale abyste neřekli, že jsem alibistický srab, tak tady bez vysvětlení můj tip na podobu vyřazovací části:
Čtvrtfinále:
Argentina - Španělsko
USA - Austrálie
Nigérie - Srbsko
Francie - Řecko
Semifinále:
USA - Argentina
Srbsko - Řecko
3. Řecko
2. Srbsko
1. USA (ale je to volba vyloženě s pistolí u hlavy, protože aktuálně považuju Srby a USA za prakticky naprosto vyrovnané, pouze s malou výhodou Američanů na rozehrávce)
Nejprve je ale potřeba postoupit ze skupiny. Dole jsem se vám pokusil nastínit, kdo by z nich měl jít dál a proč. Ačkoliv sám mám rád překvapení a příběhy různých "popelek", které roztrhají papírové předpoklady na cáry, v základní fázi podobných příběhů moc nečekám. Kvalita je na MS při 32 týmech dost proměnlivá a většina skupin má své jasné favority. Ale on ten basket umí překvapit ...
SKUPINA A:
Pobřeží slonoviny, Polsko, Venezuela, Čína
Už legendární Ivan Horník v odposleších, které se staly součásti české národní kultury, říkal: "Hlavně je potřeba nacvičit los".
Všechny konspirátory basketbalového světa nyní jistě zajímá, jak to ty domácí Číňani udělali, že se ocitli ve skupině, která je s přehledem nejslabší na celém širém turnaji. Podle rankingu FIBA je nejlepším týmem Venezuela na 20. místě. Polsko je pětadvacáté, Čína třicátá, Sloni mají číslo 64.
Ať je to, jak chce, Čína je v téhle skupině jednoznačným favoritem. Vedle toho, že bude mít nezanedbatelnou výhodu domácího prostředí, má také oproti ostatním týmům více basketbalových zbraní. V první řadě je dost vysoká, ale neztrácí tím na pohyblivosti.
Tahounem je jedenatřicetileté vysoké křídlo (v případě nouze pivot) Yi Jianlian, který strávil pět sezon v NBA, odehrál 163 zápasů v základu a ve své nejlepší sezoně za Nets (2009/2010) měl průměr 12 bodů na zápas a 7,2 doskoku. Od roku 2011 pak dominuje v Číně, kde se naučil nebát ani trojek.
O osm let mladší Zhou Qi má dokonce o tři centimetry víc a taky to není ortodoxní pivot, i on umí vystřelit. V Houstonu sice díru do světa neudělal, ale zkušenosti z NBA má. Ačkoliv my si ho možná pamatuje především proto, že přes něj jednou zasmečoval i nějakej běloch (viz níže). K těm centimetrům si přidejme ještě 213 centimetrů vysokého Wang Zhelina a pochopíte, že za Číňanama fakt nechcete sedět v divadle. A hrát basket taky nic moc.
Na rozehrávce to vypadá na Ailun Gua, o kterém nevím ani prd, ale podle statistik z letní ligy ve Vegas, které se Číňané zúčastnili, je to slušný střelec, který má ovšem tendenci ke ztrátám.
Když jsme u té přípravy, tak ta pro Čínu byla trochu nahoru a pak dost dolu. Prohrála poslední tři zápasy (2x Brazílie, Dominikánská republika). A navíc prohrála v posledním vzájemném zápase s Polskem (2012) a na OH 2016 i s Venezuelou.
Jenže co naplat, v domácím prostředí budou Číňané v prakticky nejlepší možné sestavě, extrémně motivovaní, basketbalově přece jen o chloupek výš a nepostup z tak zoufalé skupiny by byl nikoliv neúspěch, ale doslova tragédie.
Polsko jsme všichni viděli ve dvou zápasech proti našim a tak dobře víme, že tenhle tým na mistrovství žádnou díru do světa neudělá. V přípravě porazili jen Jordánsko, Nizozemsko a Írán, ale zase sehráli vyrovnaný zápas s velmi slušnou Nigérií. Nikdo ze čtveřice jejich lídrů (Ponitka, Slaughter, Waczynski a Kulig) loni nehrál Euroligu, o NBA nemluvě. Gortat a Lampe v týmu chybí a tak mají Poláci jen velmi omezené možnosti.
Venezuelu bych sice nepodceňoval, ale aktuálně nejsou v největší pohodě. Jména asi nikomu nic moc neřeknou, protože to jsou všechno kluci z jihoamerických soutěží, které v Česku nepatří mezi nejpopulárnější. Tak schválně: lídry jsou Colmenaros, Vargas, Echenique, přičemž druhý a třetí jmenovaný hráli i v Evropě. Asi nic, co? To by ani tak nevadilo.
Problém je, že Venezuelané řešili v přípravě dost zásadní problémy. Hráči dokonce vyhlásili stávku, protože jim svaz v přípravě nezajistili kvalitní lékařskou péči, snad za ně ani nezaplatil hotel na soustředění v Itálii, takže je odtamtud nechtěli pustit pryč, a k tomu tam byly (nebo pořád ještě jsou) zásadní spory mezi koučem a hráči. Zní to trochu jak z krajského přeboru, ale i to se některým týmům děje před mistrovství světa.
Jenže pak v neděli Venezuela porazila v přípravě Turecko (bez Wilbekina a Ilyasovy). Se v tom vyznej ...
A abychom to vzali z jedné vody načisto, do stávky vstoupili v srpnu i hráči Pobřeží Slonoviny. Důvody byly dost podobné, tedy chybějící prachy. Diabaté, Abouo a Zerbo se prý zranili, ale neměli na léčbu. Což není úplně nepodstatná informace, protože Diabaté i Abouo patří mezi klíčové hráče. V jejich přípravě se mi podařilo najít jen výhru o bod nad Švýcarskem, jinak to byly pochopitelné porážky od Španělska, Itálie i Filipín.
CrunchTime verdikt:
Postup Číny bez porážky. O druhém místě rozhodne vzájemný souboj Polska a Venezuely, kde se přikloním - velmi těsně - na stranu Evropanů. Ale nebuďme překvapení, pokud nakonec v téhle skupině udělá Venezuela mnohem zásadnější binec, než většina očekává.
SKUPINA B:
Rusko, Argentina, Korea, Nigérie
Tady už je to jiné kafe.
Rychle si odbudeme Koreu. Nemůžou mít všechny asijské země při losu štěstí. Asi tak.
Favoritem je určitě Argentina. Kormidlovaná Facundem Campazzem (v tomto týdnu si v přípravě zranil kotník, ale měl by být v pořádku), loňským MVP finále španělské ligy v dresu Realu, si myslí hodně vysoko. Aby toho nebylo málo, tak Nicola Laprovittola (Joventut) byl MVP dlouhodobé části španělské ligy. Naživu je pořád i Louis Scola. Argentinci sice nemají na soupisce momentálně nikoho z NBA, to z nich ale nedělá slabý tým.
V přípravě vyhráli Panamerické hry a především v pondělí porazili o 21 bodů Rusko. Je sice trochu netradiční hrát necelý týden před začátkem šampionátu přátelák s týmem, s nimž se pak potkáte ve skupině, ale stalo se a výsledek nemožno ignorovat. Prohry se Španělskem a Francií sice naznačují, že v soubojích se špičkou musí Argentinci ještě přidat něco navíc, ale základní skupina by měla být jen o málo víc než formalitou.
Z Ruska moc odvázanej nejsem. Chybí jim Shved, Chvostov, Mozgov nebo Kulagin a to se těžko přehlíží. Zápas s Argentinou jsem zmiňoval, výrazně prohráli i s Litvou a na začátku srpna taky s Íránem. O dva body ale zvládli porazit Itálii a včera o 20 Španělsko (bez Gasola). Táhnout je asi bude Karasev z Petrohradu.
Nigérie naproti tomu vypadá dobře. V týmu je loňský objev Minnesoty Josh Okogie, spolehlivý NBA veterán Aminu, taky Metu ze San Antonia nebo dobře známý Ekpe Udoh. Ta soupiska je zkrátka nabitá a ačkoliv si myslím, že řada lidí Nigérii hodně přeceňuje, tak kvalitu nelze přehlédnout.
Ovšem stejně jako v případě dvou týmů ze skupiny A, i tady se vyskytly problémy s financováním. Ještě do minulého týdne Nigerijci vůbec nevěděli, jestli nakonec do Číny odletí. Problémy se ale vyřešily a teď je to jenom otázka toho, nakolik se dovedou soutředit na basket. Vítězství v prodloužení s Poláky a bilance 1-1 ze dvou zápasů s Kanadou není nic, o čem by Nigerijci mohli psát domů
CrunchTime verdikt:
Klíčový bude hned sobotní dopolední zápas Nigérie s Ruskem. Vítěz s velkou pravděpodobností půjde dál a já si myslím, že vzhledem ke kvalitě kádru to budou Afričané. Postoupí samozřejmě i Argentina.
SKUPINA C:
Španělsko, Írán, Portoriko, Tunisko
Snadný rozjezd pro Španěly, kteří se sice možná nejeví tak silní jako v předchozích letech, ale pořád maji soupisku, za kterou by většina jiných týmů vraždila. Sehraný tým okolo Rubia, čerstvého šampiona NBA Gasola, Hernangomezů nebo Sergio Lulla v přípravě bezpečně porazil mimo jiné Argentinu a Litvu a prohrál pouze na palubovce USA, a to jen o devět bodů. No a pak včera v generálce s Ruskem. O jejich nasazení v tomhle zápase mám ale vážně pochyby. Turnaj pro ně začne až později.
Írán není úplný trpaslík, ale jejich hlavním oporám Haddadimu a Bahramimu je už 36, respektive 34 let. Jinak mě z celé jejich sestavy nejvíce zaujalo to, že jejich hráč jménem Rostampour hrál loni v Prievidzi. Ale vzhledem k tomu, že to bylo jen na necelých 13 minut na zápas a za ně stihl v průměru jen něco přes čtyři body, tak to Íráncům rozhodně nepřičítám k dobru. Nicméně začátek přípravy rozjeli slušně a porazili postupně Slovensko, Dánsko, Portugalsko, Jordánsko a Rusko. První tři týmy ale nejsou měřítko, prepáčte, bratia!
Portotiko jede na šampionát bez JJ Barey, ale povolalo veterána Renaldo Balkmana, který sice kdysi hrál NBA, ale loni snad basket závodně už nehrál vůbec. Jinak jsou to většinou figury z pro nás exotických soutěží. Navíc příprava nebyla dobrá, nedělní porážka o skoro 30 bodů se Senegalem budiž tím nejlepším důkazem. A o něco dříve taky nestačili na juniorský výběr Chorvatska.
Tunisko jsme potkali v přípravě a troufám si říct, že jsme v těch přátelácích narazili na výrazně horší týmy. Tunisané nejsou etalonem basketbalové dokonalosti, ale Mejri jakožto zkušený hráč NBA patří mezi to lepší na tomhle mistrovství a proti Íránu i Portoriku by měl svojí výškou a relativně dobrou pohyblivostí dominovat. Přípravu měli docela slušnou, v neděli dokonce porazili Japonsko (Mejri 20 bodů, Roll 19).
CrunchTime verdikt:
Španělsko s prstem v nose, následováno Tuniskem.
SKUPINA D:
Angola, Filipíny, Itálie, Srbsko
Srbsko neprohrálo v přípravě ani zápas (Francie, Řecko, 2x Itálie, Turecko, Litva ...) a má v Číně prakticky to nejlepší, co u nich má dvě nohy a hraje basket. Pokud někdo považujete Srby za největšího favorita na titul, těžko vám to rozmlouvat.
Italská příprava byla naopak skoro strašidelná. Třešničkou na dortu byla poslední porážka od Nového Zélandu. Ovšem ani prohry se Srbskem ( o 32 a o 6 bodů), s Řeckem o 20, Tureckem nebo Ruskem nic dobrého nevěstí. Takhle - Itálie v přípravě porazila jen Rumunsko, Pobřeží Slonoviny, Senegal a Rumunsko. Žádná sláva, povážíme-li navíc, že Venezuela a Sloni byli krátce před vyhlášením stávky. Ale pořád je to tým s Gallinarim, Bellinelim, Datomem. A k tomu je - jak už jsem psal - při účasti 32 týmů ta kvalita na MS tak rozmělněná, že to dává velkou šanci na postup i týmům, které nejsou v nejlepší pohodě.
Itálie má totiž ve skupině Filipíny (pořád je táhne Blatche), které v přípravě ruply s Kongem, a taky Angolu, za kterou bude hrát i 40letý Mingas. Afričané jsou navíc týmem, jenž prohrál o 20 s našima, o 35 s Litvou, o 15 s Koreou nebo s mizerným Portorikem.
CrunchTime verdikt:
Jednoznačný postup Srbska a vlastně i Itálie, která skončí hned v další fázi.
SKUPINA E:
Turecko, Česko, USA, Japonsko
Nebudu lhát, jsem zaujatý, takže bych se na tuhle skupinu měl vykašlat. Nelíbí se mi totiž, že buď budu mít pravdu a turnaj pro nás nedopadne dobře, nebo se nám to povede a já nebudu mít pravdu. Win-win situace vypadá jinak.
USA "éčko" vyhraje. Já vím, že jim odřeklo asi 40 lidí, ten tým přípomíná spíš nějaký "F" výběr. Ale pořád je tam nejvyšší koncentrace individuální kvality na celém mistrovství. To samozřejmě automaticky neznamená, že to bude stačit na titul, ale asi se tady nebudeme bavit o (ne)postupu ze skupiny, že? V nějakém vzdáleném vesmíru mají možná Turci malinkou šanci pořád ještě nerozehrané Američany ve druhém zápase turnaje zaskočit, asi bych s tím ale moc nepočítal.
Co se Turků týká, jsou tu pro nás dobré signály. Nehraje Kanter. Turecko prohrálo v neděli s Venezuelou. Ale to nehrál Wilbekin a Ilyasova. Ti proti nám hrát budou. Stejně jako Osman, Erden, Korkmaz a další. Proč to neříct na plnou hubu, stejně to všichni víme - individuální kvalita je na straně Turků. V přípravě porazili třeba Itálii nebo Francii. Turci jsou dost silní na perimetru, Osman, Korkmaz i Wilbekin jsou hráči, které je potřeba hlídat pořád. Ilyasova je ohromně zkušený veterán s potřebnou výškou, dobrý v obraně. Erden coby podkošová síla hrál NBA.
O našich toho bylo napsáno dost. Absence Honzy Veselého nás mrzí a bude znát. Ztrácíme s ním kombinaci výšky, pohyblivosti a výborné obrany. Problémem je i díra za Tomášem Satoranským, kterou je potřeba různě lepit. Máme-li uspět, musí životní basket hrát Boči i Vojta, Auda s Balvínem potřebují vydržet bez faulů a zároveň je třeba, aby všichni byli v pořádku zdravotně (Pampi, Auda, Kříž ...).
Proti Japonsku bude klíčové zastavit Hachimuru, který povzbuzen vysokou pozicí na draftu v přípravě zářil. Japonci nejsou nijak zvlášť deep team. Watanabe je dobrý side-kick, Fazekas umí šéfovat prostor pod košem, ale cokoliv od ostatních je výrazné plus. Udělali trochu rozruch vítězstvím nad Německem, které ale mělo údajně problém s aklimatizací. Tuhle výhru pak Asiaté relativizovali prohrou s Tuniskem. Vím, že to nebude jednoduché, ale je to povinnost, chceme-li myslet někam dál.
CrunchTime verdikt:
Američané a nakonec i Turci. Nemůžu jinak, vidím v nich trochu vyšší kvalitu. Ale fakt se chci splést. Fakt jo! Jenže taky se může stát, že se pořádně nadřeme už s Japonskem.
SKUPINA F:
Řecko, Nový Zéland, Brazílie, Černá Hora
Řecko v přípravě prohrálo jen v prodloužení se Srbskem, má v kádru aktuálního nejlepšího hráče NBA a je to celkově superzkušený tým. Calathes, Sloukas, Printezis, Bourousis, to jsou všechno jména, která v Evropě zvoní. Ten tým aktuálně vypadá ve skvělé formě a spíš než na základní skupinu jsem daleko víc zvědavý, jak si povedou v té další proti USA. Teprve to hodně napoví o ambicích obou týmů.
Nový Zéland v této skupině těžko udělá nějakou parádu. Nemají Adamse, musí hodně spoléhat na Webstera a to nestačí. V přípravě šokovali Itálii, ale zase dostali 34bodovou lekci od prořídlé Kanady. To tak zhruba Zéland charakterizuje. Jsou schopni ojediněle překvapit, ale s kádrem bez zkušeností na té nejvyšší úrovni není jejich strop vysoký.
Černohorci budou ukrutně spoléhat na Vučeviče z Orlanda Magic, ale nedá se svítit - zbytek kádru žádnou velkou podporu nepřináší. Celá jejich mise bude nejspíše o tom, jestli dovedou překvapit proti Brazílii a zabránit překvapení s Novým Zélandem. Bohužel, rovněž oni v přípravě z nějakého důvodu sehráli utkání s Brazílií a prohráli ho dvouciferným rozdílem.
Brazilci mají docela dobrou kombinaci zkušeností (ve značné míře z NBA, ale i z mezinárodního basketu - někteří jsou už na pátém MS) a dravého nadějného mládí. Jejich soupiska je dost široká, a to včetně Barbosy, Varejaa, Garcii, Huertase, Felicia nebo Bruna Cabocla, který už dávno není "two years away from being two years away". V přípravě dávali najevo svoje ambice, když prohráli jen s Francií, ale porazili vedle Černohorců i dvakrát Čínu nebo Argentinu.
CrunchTime verdikt:
Zcela logický postup Řecka následovaného Brazílií.
SKUPINA G:
Dominikánská republika, Francie, Německo, Jordánsko
Favorit je tady jasný. Francie je v Číně s nejlepším obráncem NBA Gobertem, ultrazkušenými Fournierem a Batumem, mladým Ntilikinou (který se sice v NYK hodně hledá, ale mezinárodní úroveň by mu mohla sedět, obránce je to vynikající) a démonem evropských soutěží De Colem. Příprava naznačuje, že si to docela sedlo, prohra o pět bodů se Srbskem není žádnou tragédií.
Jordánsko jsme viděli na Královce proti našim. Dobře tedy víme, že ten tým je především dobrým argumentem všech zastánců snížení počtu účastníků MS. (s Českem prohra o 31, s Tureckem o 34, s Řeckem o 27, s Polskem o 41 ...)
Dominikánská republika je pro mně jedním z nejméně čitelných týmů na mistrovství. S výjimkou Vargase to nejsou žádní obři, většinou hrají v méně exponovaných soutěžích a týmech, ze dvou proher s Řeckem a Španělskem a výhrou nad Čínou toho moc nevyšpekujeme. Při nejlepším vůli tam nevidím potenciál na výrazné překvapení.
Německo nám v přípravě uštědřilo poměrně cennou lekci. Je to hodně fyzický tým s nebezpečným Schroderem na rozehrávce. Theis a Kleber jsou ostřílení pohybliví pivoti Celtics a Mavericks, celkem mají Němci pět lidí se zkušenostmi z NBA. Přípravu až na překvapivou porážku od Japonska (vysvětlovanou jet lagem) zvládli bez prohry, završili ji včerejší desetibodovou výhrou nad Austrálií.
CrunchTime verdikt:
Pro Francii a Německo je to povinnost.
SKUPINA H:
Kanada, Senegal, Litva, Austrálie
Pro mnohé byla tohle po losu skupina smrti, ale vzhledem k omluvenkové epidemii v kanadském táboře se situace v "háčku" docela dost vyjasnila.
Austrálie nadělala hodně povyku výhrou nad USA, najednou se začala objevovat mezi největšími favority mistrovství, ale asi bych optimismus přece jen trochu krotil. Skvadra to rozhodně není špatná. Mills, Ingles a Dellavedova coby hráči na oblouku jsou nejenom zkušení z NBA, ale taky jsou to poctiví dříči s poměrně vysokým basketbalovým IQ. Kdo by nemiloval Joea Inglese? Pod košem rovněž nemusí mít strach, ačkoliv přišli o Boldena, tak Bogut a Baynes jsou velká síla.
Austrálie a Kanada si rovněž řekly "Fuck it", sice spolu hrajeme na mistrovství světa ve skupině dost možná klíčové utkání, ale stejně si spolu dáme přátelák. A rovnou dva. Jeden vyhrála Kanada o 20, druhý Austrálie o 8. Australené hráli 1-1 taky s USA a pak prohráli těsně před MS s Německem.
Corey Joseph. Jamall Murray. Kelly Olynyk. Chris Boucher. RJ Barrett. Kanada původně měla mít na mistrovství velkou sílu. Ale ta jména na začátku odstavce nakonec nejedou. To znamená, že regulérním hráčem NBA v kádru zůstal pouze Khem Birch. Jinak jsou to lidé hlavně z Evropy. Tím také dle mého padá veškerá teorie o skupině smrti.
Litva sice možná není tak špičkovým týmem jako kdysi, ale jejich příprava byla svým způsobem skrytě excelentní. Rozdílem třídy porazili Rusko, rozdílem dvou tříd Finsko, Angolu a Koreu, dost se trápili s náma a prohráli pouze dvakrát těsně s hegemonem ze Srbska a jednou se Španěly. Pod košem to s nima nebude žádná prdel. Valanciunas má mezinárodních zkušeností na rozdávání, Sabonis je jeden z nejšikovnějších pivotů na planetě.
Senegal je v téhle skupině v hodně temném koutku. Velké prohry s Tureckem, Ruskem nebo porážky s Venezuelou či dokonce Jordánskem ale nesvědčí o tom, že by se chystal vylézt do světel reflektorů.
CrunchTime verdikt:
Austrálie a Litva.
Comments