top of page
Obrázek autoracrunchtime3

Hudba budoucnosti: Velké nesnáze ve velké Číně a nové naděje z impéria



Autor: Petr Koten


A o čem se bude mluvit v letech příštích? Zkusíme to odhadnout. Původně se mělo otevřít třemi zcela odlišnými tématy, jenže autor míní...


Jak dobýt miliardu srdcí



Indové jsou jiní. A teď tu jeden basketoglobalista hodnotí jejich sportovní vkus. Jedničkou, dvojkou i trojkou je u nich kriket. Milují ho tak moc, že prý pomáhají překonat i celosvětovou masu fanoušků basketu. Dál? Něco si na subkontinentu posvátných krav urval hokej (u nás zvaný pozemní hokej) a v posledních letech i fotbal (u nás zvaný fotbal). No a z fotbalových úspěchů by mohl čerpat inspiraci basketbal. Konkrétně jeho nejlepší reprezentant - NBA.


Adam Silver má pro dobytí Indie jednu velkou oporu. Bombajský rodák Vivek Ranadivé je majitelem Sacramento Kings a touží udělat z basketbalu indickou dvojku. Bezpochyby podporoval myšlenku založit jednu z akademií NBA v Dillí, ale mnoho práce přemluvit ostatní asi neměl. A ví se, že to byl jeho nápad odehrát dva přípravné zápasy mezi Kings a dalším týmem (volba padla na Indiana Pacers, snad kvůli jejich názvu) v Bombaji. Znovu: asi to měl celkem snadné. Hrálo se na začátku října.


NBA opakuje model, kterým dobyla Čínu, jenže tentokrát ve zrychleném módu. Posílá sem své hvězdy, před pár lety měl roli misionáře Kevin Durant. Tlak zespoda mají tvořit soutěže Jr.NBA. A taky nová profiliga, kterou Silver při své cestě do Indie oznámil. Druhá nejlidnatější země světa sice může čtvrtým rokem sledovat soutěž UBA Pro League (já se o ní dozvěděl až při shromažďování podkladů pro tento text) a obliba vysokoškolských a středoškolských turnajů také stoupá, jenže NBA nehodlá sázet jen na přirozený růst. Doping v podobě vlastní ligy má být nasazen do pěti let. NBA jistě uplatní zkušenosti z BAL (Basketball Africa League), která se rozjíždí letos.


Silver však zmínil i jeden nečekaný problém: v Indii není dost hal. A ve stávajících halách nejsou koše, stolky, tabule... „Jednu z věcí, kterou potřebujeme, je sportovní infrastruktura,“ poznamenal pan komisionář. Pročež se Ranadivé nechal slyšet, že se s tím něco udělá.


Samotná NBA chce posílat do Indie další a další zástupce. Bude otevírat další školy a akademie. A bude u klubů tlačit na to, aby nezůstalo u jmen Satnam Singh (draftovaný před čtyřmi lety Dallasem), Sim Bhullar (Kanaďan indického původu, který si před čtyřmi lety v NBA - za Sacramento - skutečně zahrál), Amjyot Singh (působil ve farmářské G-League) a Palpreet Singh (draftovaný do G League).


O růst basketbalu v Indii se už devět let stará obří sportovní agentura IMG Reliance, smlouvu s Indickou basketbalovou federací má na 30 let. Právě v akademii IMG na Floridě vyrůstal Satnam Singh, jenže jeho průkopnická role patrně skončila dřív, než pořádně začala.


Cílit na zemi s 1,3 miliardami (stále bohatnoucích) lidí? Tomu se říká no-brainer. Tlačit se do Perly v koruně Britského impéria prostě basketbal musí. Zvlášť když jinde v Asii...


Přichází čas normalizace



Daryl Morey byl osudem předurčen k tomu, aby vešel do historie. Ale takhle si to jeden z nejchytřejších pánů ve světě NBA určitě nepředstavoval. Jeho slavný - a rychle smazaný - tweet („Fight For Freedom. Stand With Hong Kong.“) pozvedl hladinu emocí. Manažer Houstonu chtěl (asi) podpořit boj za občanská práva, nikoli samostatnost Hongkongu, ale jako rozbuška se jeho slova hodila na jedničku.


Začala tím mediální a diplomatická válka, ve které se jen obtížně hledají potenciální vítězové, zato poražených by bylo. Středoevropského cynika napadá, zda na podobnou příležitost Číňané nečekali. Po bolavé odvetě za trumpovskou obchodní válku jistě toužili a ranit NBA se jeví jako hodně dobrý způsob. A je úsměvným paradoxem, že následné kopance liga a její aktéři schytávají od Donalda Trumpa i dalších amerických politiků.

Ale tato rubrika se chce věnovat hlavně tomu, co se stane, co se může stát.


Fanouškům se bude stále a znovu připomínat, že basketbal v podání NBA je především byznys. A sumy jako 17,5 milionu dolarů na každý klub za rok v rámci salary capu dolů či 25 milionů dolarů od čínských sponzorů pro Rockets jsou pádné. NBA tak čekají ústupky.

Už to začalo. James Harden se nejprve omluvil, pak se vyznal z lásky k Číně a nakonec se distancoval. Jeho poslední slovo? „I’m staying out of it.“ Přímo na čínské cestě se uskutečnilo setkání hráčů LA Lakers a Brooklyn Nets, kde si slovo brali hlavně LeBron James, Kyrie Irving a Kyle Kuzma. Padaly hlavně obavy, že hráči budou muset incident komentovat.


Dalším výstupem je toto LeBronovo defenzivní vyjádření: „I don’t want to get into a … feud with Daryl Morey, but I believe he wasn’t educated on the situation at hand and he spoke. So many people could have been harmed, not only financially but physically, emotionally, spiritually. Just be careful what we tweet, what we say and what we do. Yes, we have freedom of speech but there can be a lot of negatives that come with that as well. … Sometimes social media is not always the proper way to go about things as well.“ Takže od hráčů NBA už Číně nebezpečí věru nehrozí...


Také mediální dům ESPN (součást Disney Media Networks) jistě má svůj podíl na normalizaci vztahů. Platí, že konflikty jsou živnou půdou pro novináře? Možná už ne. Hvězdy ESPN se tentokrát držely překvapivě zkrátka.


Ball, největší hvězda Austrálie



CBA (čínská basketbalová liga) byla mezi americkými hráči, kteří se neuplatnili v NBA, hodně oblíbená. V posledních letech však tento typ popularity uvadá. Zbavit se cizince je stále snazší, navíc se základní část prodloužila až do poloviny května. A do toho moreygate.


Zato australská National Basketball League roste. Soutěž je po vzoru NBA vedena na komerční bázi, a tak v ní působí jen devět týmů (jedním z nich jsou New Zealand Breakers se základnou v Aucklandu). V roce 2013 se NBL trhla od Australské basketbalové federace a poměrně úspěšně se snaží lovit diváky. Do ligy se vrátili veteráni v čele s Andrewem Bogutem a působí tu i mladíci, hlavně Američané, kteří mají před kariérou v NBA. Letos je jedním z nich LaMelo Ball.


Osmnáctiletý chlapec naznačuje, že napodobí staršího bratra Lonza. Takže jen ten prostřední z tria Ballů (jmenuje se LiAngelo, pokud si to náhodou nevybavíte) bude za žebráka. Ballmanie se do anglosaského světa vrací, LaMelův klub Illawarra Hawks má o popularitu postaráno.


Mladý Ball se činí, v přípravě zvládl třeba 19 bodů, 13 doskoků a sedm asistencí proti Perth Wildcats. Před týdnem vyběhl k ligové premiéře a bylo z toho 12 bodů, 10 doskoků, pět asistencí a čtyři zisky proti Brisbane Bullets. Na Facebooku sledovalo stream přes milion diváků (rekord) a tuhle akci si na Twitteru pustilo 2,66 milionu lidí. V Austrálii bude ještě veselo.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page