První díl zde.
Druhý díl zde.
11) JAK BYL PROSTĚJOV "TAKHLE" BLÍZKO
8. června 2011
pátý zápas finále (stav série 2:2)
ČEZ BASKETBALL NYMBURK - BK PROSTĚJOV 86:84 po prodloužení
Ať se propadnu na mistrovství Evropy florbalistek, jestli tohle není ten den, kdy byl za posledních 15 let Nymburk nejblíže ztrátě titulu.
Nejen kvůli tomu, že poprvé (a jedinkrát) od roku 2004 ztratil domácí hegemon ve finále dva zápasy, ale především z toho důvodu, že v tomto pátém domácím utkání ho Prostějov měl na lopatě a útočil na matchball. A jako mnoho jiných před ním trestuhodně selhal v samotném závěru.
Ročník 2010/2011 byl jedním z těch, kdy hrací systém pravděpodobně tahal cvičený papoušek z klobouku kouzelníka Pokustóna. Ve snaze vyjít vstříc Nymburku se s tím každý rok šachovalo. Změny byly tak překotné, že pokud se v tom běžný divák snažil zorientovat, musela se u něj nutně rozvinout alespoň mírná forma epilepsie.
Pro ukázku:
v sezoně 2009/2010 se v základní části hrálo 44 zápasů, NBK hrál všechny
v sezoně 2010/2011 viz níže
v sezoně 2011/2012 se v základní části hrálo 26 zápasů, NBK hrál všechny
v sezoně 2012/1013 se v základní části hrálo 24 zápasů, NBK hrál všechny
v sezoně 2013/2014 se v základní části hrálo 42 zápasů, NBK jich odehrál 22
Ročník 2010/2011 byl v tomto směru úplný bizár. Nymburk vůbec nehrál základní část a byl připuštěn až do nadstavby. Tím si samozřejmě získal u fanoušků napříč ligou značné sympatie ... V nadstavbě odehrál deset zápasů, všechny vítězné. Bez porážky prošel i čtvrtfinálovou a semifinálovou sérií, ačkoliv Děčín mu zvládl vzdorovat se ctí.
Obhájce titulu se tak do finále dostal po 16 odehraných zápasech v soutěži.
První dvě utkání s Prostějovem proběhla na Tyršáku podle očekávaných notiček, kdy domácí bez většího odporu dominovali a tak nějak to vypadalo, že ani tento rok se nic zajímavého ve finále nestane. Ale stalo se. Prostějov zcela nečekaně vyhrál oba domácí zápasy. Tažený skvělým Eugenem Lawrencem dostal Nymburk do situace, kterou na české scéně dlouho nepoznal.
Po dlouhých letech dostalo finále napínavou zápletku a konečně se o nějakém zápase mohlo říkat, že je to "souboj o všechno".
V Nymburce se sice nevyhrává, ale na podobné prázdné fráze Prostějov z vysoka kašlal. Což bylo skvělé pro basket, protože jak "my" v hale, tak "ti" u TV dostali za vstupné a koncesionářské poplatky odpovídající zážitek.
Ten zápas dodnes žije v archivu České televize, takže je-li vám libo, tady to máte.
Přeskočíme na konec třetí čtvrtiny, kdy Prostějov vedl 55:49. Z toho skóre je dobře patrné, že Nymburk úplně v ledovém klidu nebyl a nervozita byla znát, protože dát doma za tři čtvrtiny 49 bodů, to nebývá zcela zvykem.
Chvilku po začátku poslední části to vypadalo, že Prostějov nevydrží, když nechal na trojce trestuhodně volného Simmonse a pak domácí publikum nejprve rozdivočel nepříjemný faul na Petra Bendu a následně ho rozjásal fantastický dunk Pavla Pumprly po otočce v dolním postavení (Ano, to byly ještě časy, kdy Pavel Pumprla plachtil vysoko a zvládl smečovat ze dvou nohou po otočce z písmen. Ono to letí ...)
Jenže Prostějov rozhodně neodpadl. Naopak. Přišly dvě trojky a šikovně zakončený rychlý protiútok Lawrence a rázem vedli hosté sedm minut do konce o osm bodů. Time out domácí.
Hodně se taktizovalo, což se v případě Prostějova projevilo například tím, že do hry šli společně rozehrávači Lawrence a David Marek, na což Nymburk nebyl úplně zvyklý. Po trestných hodech Veikalase a dunku Nicholsona byli hosté čtyři minuty do konce vepředu už o devět bodů.
Drobný nástup domácích pak utnula Veikalasova dalekonosná trojka v závěru časového limitu. Necelé tři minuty před koncem to bylo plus sedm pro Prostějov. Spouta týmů by se sesypala. Nymburk to neudělal.
Domácím fungovaly dobře dvě věci. První z nich byl Afik Nissim. Izraelský rozehrávač buď zvládl zakončovat sám nebo dobře řešil pick´n´roll s Bendou. Druhou byl útočný doskok. Nymburk jich za celý zápas nasbíral 26, stejně jako doskoků obranných! Oba dva tyto faktory hrály v závěru výraznou roli. V kombinaci s pochopitelnou nervozitou prostějovských (dva Lawrencovy airbally, jeden Markův airball nebo Markova nedaná šestka v poslední minutě) to byl pro hosty nešťastný koktejl.
Po Nissimově trojce bylo minutu do konce vyrovnáno. Pak dal Marek jednu šestku, ale vzápětí Nissim udeřil znovu za tři a půl minuty do konce už domácí vedli o dva. Lawrence ale ještě končit nechtěl, takže to vzal na sebe a proměnil těžký nájezd na levou ruku, navíc možná s drobným faulem. A taky si někde tady definitivně řekl o budoucí angažmá v Nymburce ...
Poslední útok v základní hrací době pro sebe zabral Tre Simmons. Nymburk trochu překvapivě ignoroval Nissimovu horkou ruku a dal přednost své papírově největší hvězdě, což se mu vymstilo. Prodloužení.
Kdo by čekal, že na Prostějov po ztracené výhře padne deka, pletl by se. Necelé dvě minuty do konce to bylo 81:84. A pokud znáte konečné skóre (pro méně bystré: je napsané nahoře), tak víte, co se stalo dál. Prostějov už nedal ani bod. A to přitom Lawrence 45 vteřin před koncem za stavu +2 házel dvě šestky. Ale ani jemu se nevyhnul "Karl Malone syndrome", tedy volšové ruce v klíčových momentech velkých zápasů.
A tak se muselo stát, že v samém závěru po neúspěšném Simmonsově nájezdu a následné trmě vrmě pod košem se míč odrazil ke zcela zapomenutému Nečasovi a tento sváteční střelec rozhodl drama pro favorita.
"Nejsem hrdina, prostě to tam ke mně spadlo," řekl Nečas. "Tohle vítězství se ale vůbec nerodilo lehce. Dneska rozhodovala bojovnost," dodal.
V dalším utkání už Prostějov nenašel psychické ani fyzické síly na odpor. Nymburk bral další titul.
Od té doby se Prostějov už nikdy nedostal blíž k trůnu. A ani nikdo další.
12) ZATÍM POSLEDNÍ PORÁŽKA
6. května 2017
třetí zápas semifinále (stav 0:2)
BK OPAVA - ČEZ BASKETBALL NYMBURK 80:76
Abych udělal radost všem, kteří prahnou po nymburské krvi, dám sem tento tři roky starý semifinalový zápas.
Opava tehdy Nymburk slavně porazila po dlouhých 13 letech. Jak je jejím dobrým zvykem, využila k tomu skvělého týmového výkonu a také ucházející trojkové střelby (37 procent), zodpovědného doskoku (40:33) a solidní obrany. Vynikající zápas sehrála zejména trojice Šiřina, Klečka, Cvek. Slezané především dobře eliminovali Eugena Lawrence, který skončil zápas s více ztrátami než asistencemi, střelbou 9/2 a užitečností 2.
Rozhodně to nebylo nic moc pěkného ke koukání pro nezaujatého diváka. Takoví ale v tomto případě neexistovali - pokud dotyčný nebyl z Nymburka nebo okolí, fandil proti němu. Což se děje pravidelně už několik dlouhých let. Je to takový náš lokální "Warriors efekt" a je to naprosto pochopitelné.
Poslední dvě minuty byly přehlídkou ztrát, mizerných střel a nervozity.
Klíčová akce v samotném závěru ale stojí za zmínku:
Opava těsně vede a má míč, podle očekávání si ho do své správy bere Kuba Šiřina. Následuje vysoká clona s Vencou Bujnochem a Šířu přebírá Petr Benda. Ten už v této etapě své kariéry žádný Usain Bolt není, ale pořád je dost schopný a chytrý na to, aby stihl chytit Šířův pokus o nájezd do středu a opavský rozehrávač tak musí vyhodit míč nahoru na Klečku. Ten bez problémů přehraje Sant-Roose, ale cestu do koše mu odřízne Welsch a tak inspektor Klečka vyhazuje míč doleva na trojku, kde číhá Cvek. Ten vyfintuje Sant-Roose, ale už musí střílet, tak zvedá trochu křečovitou střelu, kterou se snaží zblokovat Welsch. To se mu sice nedaří, míč ale trefí jen přední obroučku a odráží se zpět směrem ke Cvekovi. Ten mu jde naproti tak rychle, jak to jen on dovede ... tedy ne moc. Míč získá Sant-Roos, Cvek ještě tahá za záchranou brzdu a regulérně ho zezadu v pádu stahuje za nohy dolů, píšťalka rozhodčích ale mlčí a správně pouští výhodu, protože Sant-Roos posílá dlouhý pas na číhajícího Welsche, kterému stačí dát jednoduchý šoupák zprava, aby vyrovnal ....
Kdyby se tahle situace stala o několik let dříve, Jura by to prostě zasmečoval a bylo by po prdeli. V roce 2017 se ale spoléhá na profesorský dvojtakt s donáškou, což by bylo v pohodě, kdyby v sobě zpátky se vracející Kuba Šiřina nevyvolal svého vnitřního LeBrona Jamese a efektně za hurónského řevu opavské haly českou legendu nesmáznul. Hotovo. Game, set, match, Opava.
Byl to přesně ten okamžik, který by se v jiné zemi dostal do všech TOP 10 a nejlepších akcí sezony.
Má to jen jeden háček. Další zápasy Opava prohrála. A od té doby už Nymburk neporazila. Neporazil ho ani nikdo jiný. Už tři roky.
Což mě přivádí k myšlence, jestli jsem volbou tohoto zápasu všechny ty supy prahnoucí po nymburské krvi opravdu potěšil nebo spíš nasral ...
13) STŘELNICE
14. března 2007
základní část
BK PROSTĚJOV - BK ÚSTÍ NAD LABEM 136:65
Nedá se úplně říct, že by byl tehdy před více než 13 lety podobný výsledek velkým překvapením. Nebohé Ústí nad Labem dorazilo do Prostějova jen se sedmi hráči bez jediného pivota a k jejich velké smůle bojoval od první čtvrtiny se zraněním ještě Mirek Šverma, takže si tohle nakopání zadků vyžrali opravdu s plnou parádou.
Byl z toho nejen rozdíl 71 bodů (!), ale především nejlepší střelecký výkon jednoho týmu, který statistiky pamatují.
Prostějov se s tím moc nemazal a už v prvních deseti minutách tam poslal devět trojek. Sto bodů nastříleli domácí ještě před koncem třetí čtvrtiny. Osm z deseti hráčů, kteří se v jejich dresu dostali na hřiště, zaznamenalo dvouciferný počet bodů. Luděk Jurečka - tehdy prakticky stále ještě mladík - přidal sedm bodů.
A tím posledním desátým borcem byl Radek Nečas. Člověk s přezdívkou Šutys nedal při rekordním nástřelu historie ligy ani jeden bodík, dokonce vůbec nevystřelil na koš. Zato stihl za 15 minut devět doskoků a měl jistě nemalý podíl na tom, že Ústí těch bodů příliš nedalo. Dámy a pánové, Radek Nečas v kostce.
Mimochodem, ta přezdívka je zpětně velmi kuriozní. Vemte si, že se "Šutys" říkalo hráči, který za svoji bezpochyby vynikající kariéru skončil v lize s průměrem 7,5 bodů na zápas, úspěšností trojek pod 30 procent a nástřelem šestek za 65 procent. To je jako přezdívat David Machače "Flash" nebo Pavla Bosáka "Dušín".
K ústecké smůle se prostějovským nebývale dařilo v útoku. Ze dvojek to měli 44/35 (79,5 %), z trojek 28/18 (64 %) a ze šestek 13/12. K tomu na doskoky vyhráli 40:17, na asistence 33:17 a na získané míče 24:11.
Trenér hostí Jan Šedivý ale viděl zápas poměrně optimisticky, ačkoliv ten výrok je trochu schizofrenický: "V okleštěné sestavě, ve které jsme dnes přijeli, jsem s dnešním výkonem spokojen. Mrzí mě fyzické nasazení mladých hráčů, kteří v zápase dostali prostor, ale nepředvedli to, co jsem od nich očekával," řekl.
Kouč Prostějova Miroslav Marko chválil i jednotlivce: "Byl jsem spokojen s agresivní obranou Pumprly, takhle si představuji nasazení v obranných činnostech," vyzdvihl nadějného Pampiho. K tomu jen podotkněme, že Pavel měl v zápase sedm získaných míčů a střelbu za dva 7/7.
Na závěr pro pořádek pořadí dalších nejvýraznějších nástřelů v zápasech NBL:
05/06 Mlékárna Kunín - Sparta Praha 135:64 (na tento zápas se ještě podíváme v dalším pokračování)
07/08 Nymburk - Ústí nad Labem 133:63
17/18 Ostrava - Nymburk 66:130
14) KUČERA GOES FAMOUS
12. dubna 2018 (a taky 18. dubna 2018)
druhý zápas čtvrtfinále
BK Opava - BK Olomoucko 93:63
Neříkejte, že si tohle nepamatujete!
Bez ohledu na pochybný důvod je to jeden z nejslavnějších zápasů české nejvyšší soutěže v posledních 20 letech. Kdykoliv se mač NBL dostane do hlavních zpravodajských relací českých komerčních televizí, je potřeba zbystřit. Většinou se tak totiž neděje z příliš ušlechtilých příčin. Tento případ nebyl výjimkou.
Jenže obrázky z tohoto zápasu se nezastavily na Rozvadově, ale rozletěly se bez nadsázky alespoň na pár vteřin za hranice české kotliny takřka do celého světa. Do svého populárního sestřihu kuriozit z palubovek zvaného Shaqtin´A Fool ho zařadil i věhlasný Shaquille O´Neal.
Bylo to grandiozní vyvrcholení životní sezony rozhodčího Kučery.
Stanislav Kučera byl v ročníku 2017/2018 hodně vidět. Což u rozhodčího většinou nebývá dobře. Nejprve byl středobodem kontroverze v Severočeském derby, kdy Ústí vyloučil klíčového hráče Evana Singletaryho po strkanici mezi plejery a následné slovni přestřelce, kdy vyhodnotnil, že některá nehezká slovíčka patřila jemu. "Vnímáme to opravdu jako velice závažné pochybení rozhodčího Stanislava Kučery. Proběhla tam nějaká situace, která patří do derby, kluci se postrkali, emoce v tom jsou, ale proto na to lidi chodí, ty emoce mají rádi. Vyloučení Singletaryho byl obrovský zásah do zápasu, troufám si říct, že tím byl ovlivněný," řekl ústecký manažer Tomáš Hrubý.
Já vím, já vím ... Slamák se k rozhodčím ozývá často, ale jistě z výše popsané situace chápete, že Kučera "se toho prostě nebál". Protest Ústí podle očekávání neuspěl, tak už to většinou s protesty chodí, naopak vyvolal poměrně netradičně hlasitou odezvu rozhodčích, kteří se Kučery zastali. Více v tomto článku.
Inkriminovaný sudí tak z tohoto "souboje" ještě vyšel jako vítěz. S jídlem roste chuť. A tak přišel duben a druhý zápas čtvrtfinále mezi Opavou a Olomouckem.
Hrálo se jen do 18. minuty. Pak se stalo tohle:
Srbský pořízek Čohadarevič nejprve velmi tvrdě fauloval pod košem a právem byl oceněn nesportovní chybou. To se mu nezdálo a neovládl v sobě potřebu s výrokem nesouhlasit. Dělal to tak vehementně, že mu rozhodčí Hruša udělil druhou technickou chybu a poslal ho předčasně - podle všeho zcela správně - do sprch.
V naprosté většině případů by tímto podobná epizoda skončila. Nicméně tady měla tragikomedie teprve začít. Do děje totiž s rukama výhružně nad hlavou nesmyslně nakráčel rozhodčí Kučera, kterému se zřejmě celá situace zdála málo dramatická.
Vlezl přímo před Čohadareviče. Ten bohužel necouvl ani nezastavil a tak se jejich čela dostala nebezpečně blízko sebe. Co se v tuhle chvíli prohnalo hlavou rozhodčího Kučery, ví jen o sám, nicméně ve zlomku sekundy se proměnil v dokonalý hybrid Cristiana Ronalda, Bruce Leeho a Aleše Valenty a předvedl vynikající herecký skok s polovrutem vzad. Deset bodů z deseti! A nehynoucí sláva k tomu.
Samozřejmě že okamžitá reakce byla ve stylu "Čohadarevič je prase, musí být exemplárně potrestán". A aby bylo jasno - Srb na tuhle pasáž rozhodně nemůže být hrdý! Musíme si uvědomit, že v době skoro-francouzáku s Kučerou už byl fakticky vyloučen a nemohl proti tomu říct ani popel. Ale vyvrcholení této scénky mu sebral někdo jiný.
Netrvalo totiž dlouho a někdo se podíval na záznam. A hle, ono to s tou údajnou inzultací čelíčkem nebylo tak horké. Olomoucko ihned protestovalo: "Darko Čohadarevič měl být kvůli faulu a následným protestům vyloučený. V žádném případě ale nemělo být utkání ukončeno, protože k žádné inzultaci, což jednoznačně prokazují dostupné záznamy, nedošlo,“ tvrdil sportovní manažer týmu Michal Pekárek.
Olomoucko chtělo opakování utkání. "Jsme přesvědčeni, že celá situace nebyla posouzena adekvátním způsobem a že ke zbytečnému vyhrocení výrazně přispěl rozhodčí Kučera, kterého se hráč evidentně ani nedotkl. Za podobné herecké výkony, pokud se sportovcům v hokeji udělují dvě trestné minuty za filmování a ve fotbale žlutá karta. Neomlouváme chování Darka Čohadareviče," dodal Pekárek.
Vyústění situace bylo následující: Zastavenou činnost měl podle očekávní Čohadarevič, ale také Kučera. Z funkce disciplinárního ředitele soutěže odstoupil Pavel Hlaváček. Předčasné ukončení zápasu bylo zrušeno, dohrával se od 18. minuty. Opava ho vyhrála o 30 bodů a celou sérii 4:0.
Trenér Slezanů Petr Czudek z celého dění s opakováním zápasu moc nadšený nebyl:
Jaká byla ta série? Bláznivá. Vyhráli jsme čtyři nula, i když to bylo vlastně na pět zápasů. Pro nás byla těžká hlavně psychicky, abychom se nenechali ovlivnit tím, co se dělo kolem. Jsem hrdý a pyšný na kluky, jak to zvládli - lépe než já. Tu křivdu si ponesu asi dlouho, a i když to dopadlo dobře, vyhráli jsme a mohli bychom říct, že se nic nestalo, tak se stalo. Přišel jsem o nějaké iluze a někteří lidé u mě ztratili veškerý kredit.
Můžete ty lidi jmenovat? Nechci, ale oni vědí, o koho jde.
Zažil jste ve své kariéře něco podobného? Nezažil.
A znovu se ozval i Tomáš Hrubý:
Pan rozhodčí Kučera tyhle situace přitahuje. Děčín má určitě na paměti dvě vyloučení v minulé sezoně na USK a nám v derby v Děčíně také diskvalifikoval Singletaryho. Teď další případ. Určitě to není náhoda. A vyplývá to z toho, že my jako Asociace ligových klubů, tedy nejvyšší orgán soutěže, si aroganci, nadřazenost a nedotknutelnost rozhodčích pěstujeme sami.
Jak to myslíte? Když pan Kučera v Děčíně obejmul našeho hráče Singletaryho a najednou vystřelil parohy (signalizace pro diskvalifikaci), podali jsme protest. Žádali jsme informaci, jak byl, nebo nebyl rozhodčí potrestán. Přišlo jen oficiální obecné vyjádření na téma rozhodčích, v němž se vyjádřili činitelé basketbalové federace i rozhodcovských organizací. Hned se ozvali. A teď? Rozhodčí mlčí. Je to strkání hlavy do písku v situaci, která tu ještě nikdy nebyla.
Dalo se tomu předejít? Když jsem žádal potrestání pana rozhodčího Kučery po derby v Děčíně, místo jakéhosi otevřeného dopisu plného prázdných frází měli zasáhnout. Udělit důtku nebo pozastavit činnost, aby rozhodčí viděl, že má zpětnou vazbu proti jeho chybám. A už by k incidentu v Opavě nedošlo. Pomohlo by to hráčům, týmům, federaci i panu Kučerovi; neměl by teď špatné spaní, což mu opravdu nepřeji.
K té poslední větě - myslíte, že na desetibodové stupnici sarkasmu by tohle "nepřání špatného spaní" bylo za devět nebo rovnou za plnou palbu?
Byli i tací, kteří celou situaci brali s humorem. Takhle to hodnotil rozehrávač Opavy Radim Klečka: "Byla to prostě taková letošní vsuvka která většinu lidi pobavila a pár lidí asi i naštvala. Jak to pomůže nebo nepomůže KNBL je už jen otázka času. Já se aspoň viděl v NBA show!"
A to je pravda. Shaq měl jasno hned:
Flopping rozhodčího Stanislava Kučery navždy zůstane nesmazatelně zapsaný v dějinách basketbalové ligy.
15) UBILLOVA FANTASTICKÁ OSMIMINUTOVKA
24. ledna 2009
základní část
BK PROSTĚJOV - GEOFIN NOVÝ JIČÍN 90:95
Na statistiky NBL nadávám pravidelně a tady mám další dobrou příležitost. V moderním světě by nemělo být tak složité zjistit, jaký je bodový rekord jednoho hráče v jedné čtvrtině zápasu. V české nejvyšší basketbalové soutěži to ale jednoduché není. Respektive je to zcela nemožné, pokud nebudete fyzicky procházet všechny zápisy.
Proto je v některých případech potřeba spoléhat se na vlastní paměť.
A já si docela dobře pamatuju jak Many Ubilla z Nového Jičína prakticky sám otočil zápas v Prostějově. V posledních osmi minutách nastřílel neuvěřitelných 22 bodů. Budu odvážný a řeknu, že tohle je rekord. A navíc to rozhodlo o osudu utkání.
"Na konci prvního poločasu jsme měli propad o deset bodů, třetí čtvrtinu jsme taky nezvládli. V té poslední podal nevídaný výkon Ubilla a zachránil nás,“ řekl kouč hostů Zbyněk Choleva.
To zcela nevystihuje show, kterou Ubilla v závěru zápasu předvedl. Od konce 32. minuty to měl z dvojek 2/2, z trojek 5/4 a ze šestek 8/6. K tomu přidal ještě dvě asistence.
Celkem skončil se 33 body a Nový Jičín si výhrou upevnil druhé místo v tabulce.
Ubilla přitom rozhodně žádný superstřelec nebyl. Své působení v českých soutěžích uzavřel s průměrem 11,5 bodu na utkání. A když se po pauze do Nového Jičína vrátil, trenér Choleva o něm říkal: "Je to svérázný hráč, ale z jeho působení u nás s ním máme na hřišti jen velmi dobré zkušenosti".
Asi věděl, proč to říká.
Pokračování příště.
Comments